Kinematografinė poetinė kelionė „Miesto eilės“ Zarasų viešojoje bibliotekoje

2020 11 19

Užeidami į Zarasų viešąją biblioteką pasiimti naujų knygų, bibliotekos priestato I a. susidursite su išskirtiniais objektais-instaliacijomis, kuriuos, bendradarbiaujant su įstaiga „Teatro istorijos“, pateikė teatro vadovė Kristina Mauruševičiūtė. Naudojantis prie kiekvieno objekto pritvirtintais QR kodais bus galima išgirsti septynis garsių lietuvių poetų eilėraščius.

Juos įgarsino skirtingi aktoriai (Vytautas Kontrimas, Paulius Čižinauskas, Gabrielia Kuodytė, Vytautas Rašimas, Aura Garmutė, Artūras Dubaka, Aldona Vilutytė, Kristina Mauruševičiūtė). Pamatysite šešių dailininkų (Ievos Babilaitės, Ievos Miškinytės, Vandos Padimanskaitės, Alisos Rūtos Stravinskaitės, Gabrielės Penčylaitės, Editos Vieraitienės) paveikslėlius.

Dailininkų sukurti judantys paveikslėliai atgaivins, vizualizuos eilėraščiuose slypinčias istorijas ir įtrauks į magišką išmonės ir kūrybos pasaulį, ugdys jų vaizduotę ir kūrybines galias.
Objektai – tai atgaivinti senieji optinio teatro, animacijos prietaisai. Sukant, judinant ratukus ar virveles, judančiuose paveikslėliuose atgyja eilėraščių veiksmas ir jo herojai. Lankytojai atras stebuklingąjį suktuką Taumatropą, kuriame įsikurs D. Čepauskaitės eilėraštis „Paukščių turgus”, fenakistoskopus, kuriuose įsikurs Sigito Gedos „Valkataujantis katinas” ir Juditos Vaičiūnaitės „Kiškis”, velnio ratu vadintą zootropą ir proksinoskopą. Atgis Antano Šimkaus charakteringa miesto bobulytė, nuo karuselės rato atitrūks vienišas Donaldo Kajoko arkliukas, ganysis ir Antano A. Jonyno „Karvė“, skambės S. Gedos eilėraštis „Vaikas, bėgantis į mokyklą“.
„Vaikai mėgsta poeziją, pagauna rimą, deja, dažnai jiems pamirštama pasiūlyti skaityti daugiau poezijos. Eilėraščiai po truputį užmirštami. Tačiau vaikystė – geras metas pamilti poeziją, paskui ir užaugus norėsis ją skaityti, domėtis, panirti“, – įsitikinusi Kristina Mauruševičiūtė.

Čia pilna įvykių, išmonės ir vaizduotės, ir visiškai saugu pasinerti, nes peržiūra yra individuali ir trumpa. Mes neturime galimybės pamatyti viso spektaklio, bet patalpintos objektuose ,,Miesto eilės” kviečia atrasti miestą ir poeziją kitaip, atvira širdimi, taip kaip jį mato menininkai, poetai.

Projekto aprašymas ir audio kambarys:
http://www.kultura.lt/lt/articles/view/578

Išsamiau apie kinematografinę kelionę:
https://www.delfi.lt/kultura/renginiai/miesto-eiles-senele-su-agavomis-valkataujantis-katinas-nuo-karuseles-rato-atitrukes-vienisas-arkliukas

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė
Projekto organizatorius Všį Teatro istorijos ir Asociacija Street art
Pagrindiniai partneriai Kauno Valstybinis lėlių teatras ir Vilniaus mokytojų namai

Parengė Jolanta Lementauskienė

Nuotraukos Rasos Juršienės

 DSC0001

 DSC0002

 DSC0004

 DSC0005

 DSC0007

 DSC0009

 DSC0006

 DSC0008