Darbo stebėjimo vizitas į Berlyno viešąsias bibliotekas

Gegužės 8–11 d. septyniolika Panevėžio apskrities viešųjų bibliotekų specialistų lankėsi Berlyno (Vokietija) viešosiose bibliotekose.  Pankow viešoji biblioteka buvo priimančioji Erasmus+ programos vizito organizacija. Erasmus + projekto iniciatorius ir organizatorius  – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji  biblioteka.

Šio vizito tikslas  – susipažinti su neformalaus suaugusiųjų švietimo veiklomis, kurios vyksta Berlyno bibliotekose,  bibliotekų ir bendruomenės bendromis iniciatyvomis, kuriant suaugusiųjų lankytojų laisvalaikiui patrauklias erdves ir veiklas. Susipažinti su metodais,  padedančiais pritraukti suaugusių lankytojų tikslines grupes ir jas įtraukti į neformaliojo švietimo procesą. Ypatingas dėmesys darbo stebėjimo vizito programoje buvo skiriamas tarpkultūriniam ir informaciniam imigrantų ir pabėgėlių švietimui.

Berlyne, Vokietijos sostinėje, veikia 83 bibliotekų tinklas ir šiemet sukanka 45 m., kai Berlyne žmonės gali naudotis vieningu skaitytojų bilietu.

Vizito metu susipažinta su Pankow viešąja biblioteka, kurios tinkle 8 bibliotekos, Berlyno centrine ir regionine biblioteka. Svarbiausias bibliotekų siekis – tvarumo stiprinimas ir visų socialinių grupių įtrauktis, kad 25 % organizuojamų veiklų ir renginių siūlytų bendruomenė. Todėl taikomas dizaino mąstysenos metodas (Design thinking), leidžiantis nustatyti lankytojo poreikius ir generuoti idėjas. Veik kiekvienoje bibliotekoje galima išsinuomotį dviratį, nemokamai pasinaudoti daiktadėžėmis. Jei reikia spragėsių gaminimo mašinos,  žaidimų konsolės, grąžto ar projektoriaus, ukulėlės, smulkiam remontui skirtų įrankių, vasaros turizmo priemonių, galima imti iš bibliotekos 2-4 savaičių laikotarpiui. 

Buch viešoji biblioteka

Buch rajono viešoji biblioteka, esanti pačioje Berlyno šiaurėje, yra kultūros ir bendruomenės susitikimo vieta. Vientisa bibliotekos erdvė buvo padalinta, įrengiant stiklinę sieną. Darbuotojai  sukūrė naują kambarį, atvirą visiems, norintiems susitikti. Bendradarbiaujant su „Pankow“ suaugusiųjų švietimo centru, bibliotekoje migrantams organizuojami  anglų kalbos kursai, siūlomos užsienio kalbų  knygos. Į biblioteką kviečiami pabėgėliai, ieškoma kontaktų, pagalbos centrų jiems. Ketvirtadieniais vyksta individualūs mokymai apie kompiuterių ir  išmaniųjų telefonų naudojimą. Vyksta vakaro skaitymai, parodos, robotikos veiklos, siūlomi virtualios realybės akiniai.  Kaimynystėje  ­–  6 vaikų darželiai ir mokyklos, su kuriais bibliotekos darbuotojais aktyviai bendradarbiauja. Vyksta savaitės kūrybinės dirbtuvės, derinant skirtingus menus (siuvinėjimą, šokius, piešimą). Menininkų pagalba biblioteka eksperimentuoja, taikydama pasakojimo metodą, išplečiant susipažinimą su kaimynystėje esančiomis įstaigomis. Veikla yra nemokama, daugiakalbė ir atvira visiems nuo 15 metų. Biblioteka didžiuojasi prisidėdama prie tvarumo idėjos stiprinimo. Lankytojams siūlomas krovininis dviratis pavadinimu „May“. Dviratį galima nemokamai užsisakyti iki 3 dienų internetu. Dviračiu biblioteka pasinaudoja organizuodama laisvalaikio veiklas lauke.

Karow viešoji biblioteka

Joje dirba tikrai internacionalinis bibliotekos 5 darbuotojų kolektyvas: bibliotekos direktorė Ieva iš Latvijos, Svitlana Zaiko iš Ukrainos, darbuotojos iš Italijos ir Lenkijos.  Fonde 26 tūkst. knygų, žurnalų, diskų ir kt. Per metus išduodama per 61 tūkst. egz. Lankytojai apsilanko per 35 tūkst. per metus.  Aptarnaujamame mikrorajone 13 vaikų darželių, 5 pradinės mokyklos ir 1 gimnazija. Organizuojama per 400 renginių per metus. Nuo 2022 m. šį biblioteka tapo išskirtine trečiąja vieta pabėgusiems nuo karo iš Ukrainos. Čia 2 k. per savaitę organizuojami  vokiečių kalbos kursai, 1 k. per savaitę teikiamos konsultacijos dėl dokumentų pildymo. Lankytojams siūlomos knygos ukrainiečių kalba, vyksta ukrainiečių kultūros vakarai, meno parodų atidarymai, vaikų piešinių aukcionai, susitikimai su žinomais kūrėjais, kūrybos dirbtuvės suaugusiems ir vaikams. Projektas „Stop emocijoms“ orientuotas padėti karo siaubą patyrusiems vaikams, jaunimui. Šiais metais bibliotekoje įkurtas užsienio kalbų klubas, kur kartą per savaitę prie kavos puodelio  15–17 val. vyksta teminiai pokalbiai įvairiomis kalbomis.

 

Kurt Tucholsky viešoji biblioteka

Mažytė, jauki biblioteka, įsikūrusi kultūros paveldo pastate, atvira savo bendruomenei. Joje per mėnesį organizuojama 60-80 renginių, bet skirtų, daugiausia, šeimoms, vaikams ir jaunimui.  Aktyviai bendradarbiaujama su mokyklų bendruomenėmis, todėl ir darbo laikas pasirinktas po pietų, kai baigiasi pamokos.  Iki pietų  patalpose vyksta bendruomenių organizacijų choro, šokių repeticijos, joga.  Daug dėmesio skiriama skaitymui, panaudojant technologijas, pvz., mums pažįstamą programėlę Kahoot. Bibliotekoje sukurtas paveikslėlių knygos kino teatras.  Nustatytomis dienomis vyksta robotų programavimo, virtualios realybės užsiėmimai jaunimui. Bibliotekose galima programuoti robotus, išbandyti virtualios realybės filmukus. Erdvės keičiamos, transformuojamos popamokinei ir  laisvalaikio veiklai, aktyviai kviečiant partnerius pasinaudoti biblioteka.  

Heinrich Boll biblioteka

Heinricho Böllo biblioteka yra  įsikūrusi netoli metro stoties. Tvarumas yra pagrindinė visos šios bibliotekos tema. Tvarumo principas galioja perkant prekes – tik  iš kaimynų, nes taip taupomas kuras.  Be įprastinių bibliotekos paslaugų, organizuojamos skaitymui skirtos programos  ir parodos, dalyvaujama akcijoje ar muzikos savaitėje, pvz., nukreiptoje prieš rasizmą. Vaikų ir jaunimo departamentas siūlo kodavimo ir robotikos kursus. Bibliotekoje galima skolintis krovininius dviračius. Įrengti kampeliai, kur lankytojai gali dalytis maistu, higienos prekėmis  ar bitėms draugiškomis sėklomis. Nauja paslauga – biblioteka lankytojams pasiūlė technologijas ir erdvę kurti savo tinklalaides (podcast’us) ar nuotraukas ir vaizdo įrašus. Vyksta gyventojų 60+ mokymai, kaip naudotis medijomis.  Vaikams  ir paaugliams organizuojamos skaitymo programos, kurių metu jie supažindinami su knygomis ir žurnalais, muzika kompaktiniuose diskuose,  komiksais ir mangomis; vyksta kodavimo ar robotikos renginiai,  kur galima gauti pirmųjų žinių ir įgūdžių programavimo srityje. Svarbiausia – aktyvus bendradarbiavimas su dienos priežiūros centrais ir mokyklomis. Šeštadieniais atidaroma erdvė pabėgėliams. Tai ypač naudinga šaltuoju metų periodų. Bibliotekoje veikia šachmatų, teatro klubai. Svajonėse – bitinas ir sodas ant stogo, saulės elementais teikiama elektros energija.

Beje, H. Boll – vienas iš žinomiausių Vokietijos rašytojų po pasaulinio karo. 1972 m. jis apdovanotas Nobelio literatūros premija.

Bibliotekoje galima rasti daug spalvingų plakatų ir knygų skirtukų. „Mūsų biblioteka = mūsų įvairovė“ – piktogramų programa, kurią kuria bibliotekos partneris „Migrantų asociacija“.  Didžiausią dėmesį ji skiria antidiskriminacijai, empatijai ir pasveikinimo kultūrai. Kuriami knygų žymekliai, atvirutės, ant kurių galima parašyti žinutę imigrantui.  Parašius pranešimą ant žymeklio, jis dedamas į krepšį, o darbuotojai  platina šiuos knygų skirtukus.

Volfdietrich Schnurre biblioteka

Volfdietrich Schnurre bibliotekos išskirtinumas – stažuotojų programa, vykstanti Pankow bibliotekose. Aktyviai bendradarbiaujama su profesine mokykla, rengiančia bibliotekininkus (studijos 3 metai). Stažuotojai labai pagelbėja darbuotojams ir įgyja daug praktikos. Baigus mokslus daug lengviau įsilieti į bibliotekos darbą. Renginių salė atvira visoms visuomeninėms organizacijoms, jaunimo centrui ir fiziniams asmenims, norintiems rengti renginius, diskusijas. Bibliotekoje įrengtas robotikos ir kodavimo kampelis, aktyviam poilsiui siūlomas treniruoklis. Įsigyta moderni įranga piešinių kūrimui ant marškinėlių ar maišelių. Kadangi bibliotekos pavadinimo skambesys panašus į kačių murkimą, tai bibliotekininkai pasirinko kates savo išskirtiniu ženklu – sukūrė lipdukus ir juos klijuoja ant maišelių.

Berlyno centrinė ir regiono biblioteka ir  Amerika-Gedenkbibliothek biblioteka

1996 m.  Berlyno centrinė (Rytų Vokietija) ir Amerika memorialinė Gedenkbibliothek (Vakarų Vokietija)  – abi bibliotekos tapo vienu organizaciniu ir struktūriniu vienetu.

Berlyno centrinė biblioteka įkurta istoriniame pastate, kuriame kažkada buvo modernios kaizerio arklidės. Berlyno centrinėje ir regioninėje bibliotekoje yra iš viso daugiau nei 3,5 milijono knygų, periodikos, muzikos, kino diskų ir kitų laikmenų.  Per metus apsilanko 1,5 milijono lankytojų. Biblioteka didžiuojasi išskirtiniu kraštotyros apie Berlyną fondu. Skaityklose labai greit užpildomos visos darbo vietos, skaitytojų patogumui veikia kavinė, poilsio vietos vidiniame kiemelyje. Daug dėmesio skiriama vaikų ir jaunimo įtraukčiai.

Amerika-Gedenkbibliothek yra viena didžiausių viešųjų bibliotekų Berlyne, Vokietijoje. Pastatyta 1953 m. Statybos buvo bendrai finansuojamos iš Jungtinių Valstijų suaukotų lėšų. Pastatą suprojektavo amerikiečių ir vokiečių architektai.  Per dieną apsilanko vidutiniškai 3 tūkst. lankytojų. Tai yra bendruomenės centras, kuriame žmonės susitinka pokalbiams ir diskusijoms; Bibliotekoje įkurta „Artoteka“, kurioje siūloma 2000 originalių darbų (aliejinius paveikslus, skulptūras, nuotraukas ir grafiką). Ši paslauga buvo įsteigta 1969 m. Pasiskolinti originalius meno kūrinius galima  nemokamai. Kolekcijoje „Kinas“ daugiau nei 70 000 filmų, serijų, dokumentinių filmų, muzikos filmų ir scenos įrašų. Kadangi TV kanalai mokami, kolekcijos labai populiarios.  Muzikos kolekcija taip pat didelė: nuo viduramžių iki Mozarto muzikos, nuo bliuzo iki repo ir nuo salsos iki folkloro, didelis natų fondas. Bibliotekoje reguliariai organizuojami renginiai: nuo kino pristatymų iki kūrybos dirbtuvių ir ekskursijų po miestą. Fortepijono kambarį galima rezervuoti kelioms valandoms. Naujausia pramoga lankytojams  – sukurti pabėgimo kambario rinkiniai, didelio formato skeneris. Neribojama kiek ir kokių dokumentų galima nusiskenuoti.

Kaip ir Berlyno centrinėje  bibliotekoje, Amerikos bibliotekoje renkama viskas, kas skelbiama išspausdinta, įrašyta Berlyne. Vis daugiau dokumentų pradedama skaitmeninti.  Tiriant vartotojų poreikius, paaiškėjo, kad pasigendama atskirų darbo erdvių, vietų diskusijoms, nes bibliotekos erdvės yra visiškai atviros. Todėl baigiamas statyti modernus pastatas, kuris vadinamas laikinu, nes pritaikytas penkeriems metams, kuriame nebus knygų, bet bus daug kūrybinio darbo.  Naujausias projektas, kurį inicijuoja ir populiarina biblioteka, skirtas gyventojų informacinio raštingumo didinimui. Projektas labai naudingas imigrantams, pabėgėliams, nes programa suprogramuota 16 užsienio kalbų.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji  biblioteka 2021 03 01–2027 12 31 vykdo Erasmus+ programos akreditacijos projektą. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka kaip konsorciumo koordinatorė šiame projekte teikia paraiškas Švietimo mainų paramos fondui gauti finansavimą mobilumo vizitams į pažangias Europos viešąsias bibliotekas ir kitas suaugusiųjų švietimą vykdančias organizacijas. Mobilumo vizitų finansavimą garantuoja gauta Erasmus+  programos akreditacija. Projekto partnerės (konsorciumo narės) – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos veiklos teritorijoje esančios 12 savivaldybių viešųjų bibliotekų.

Parengė Jolanta Lementauskienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, vizito dalyvė

Parašykite komentarą