Dar 1999 metais Jungtinės Tautos Vasario 21 – ąją paskelbė Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kas ta gimtoji kalba? Kodėl ją reikia minėti? Kalba – vienas didžiausių kiekvieno žmogaus turtų. Gimtoji kalba, tai kalba, kurią išmokstame pirmiausia, tardami pirmuosius žodžius, girdėdami kalbant pačius artimiausius mums žmones.
Kiekvienai tautai sava kalba – unikali ypatybė, žmonių mąstymo išraiška, tautos išskirtinumas, tradicijos, papročiai ir istorija. Todėl kiekviena tauta stengiasi ją saugoti ir puoselėti. Mes išties turime kuo didžiuotis, nes šiuolaikinė lietuvių kalba ne tik viena seniausių kalbų, kilusi iš senosios indoeuropiečių prokalbės, bet ir mažiausiai pakitusi, išlaikiusi senąją kalbos sandarą – dvibalsius, trumpuosius ir ilguosius balsius, linksniavimą ir asmenavimą. Lietuvių kalba yra ne tik viena seniausių, bet ir1992 metais UNESCO paskelbė pačia gražiausia pasaulio kalba. Grožio kalbai suteikia daugybė mažybinių žodžių, tarmės, patarlės ir priežodžiai. Ne visų tautų kalbos tai turi, todėl ypač svarbu ne tik saugoti ir puoselėti gimtąją kalbą, žinias perduoti ateinančioms kartoms.
Vasario 27 d. Antazavės J. Gruodžio pagrindinėje mokykloje vyko viktorina, minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną. Su penktų klasių mokiniais ir jų lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ramute Kuzmiene, edukacijos dalyviai aiškinosi kas yra gimtoji kalba, kodėl svarbu ją saugoti, prisiminė svarbiausius ir išskirtinius mūsų kalbos bruožus ir tai kuo turime didžiuotis.
Moksleiviai pasiskirstę komandomis atsakinėjo į viktorinos klausimus apie lietuvių kalbos įdomybes. Dalyviai prisiminė patarles ir priežodžius, aiškino kaip supranta lietuviškus posakius.
Kokia viktorina be žodžių grandinėlės. Visi moksleiviai buvo apdovanoti saldumynais, smulkiais suvenyrais, bet svarbiausia žiniomis, kurios bus naudingos visiems.
Virginija Petraitienė,
Šniukštų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotr. autorės