Vytautas Račickas – vienas iš populiariausių Lietuvos rašytojų, kuriančių vaikams. Prozininkas, redaktorius, dirbo laikraščių redakcijose, o 1987–2000 metais buvo ,,Genio“ žurnalo redaktorius, vyresnysis redaktorius. Turėjo slapyvardį Vytautas Dvarčionis.
Rašytojas V. Račickas gimė 1952 metais sausio pirmą dieną Anykščių rajone, Keblonių kaime. 1969 m. baigė Utenos antrąją vidurinę mokyklą, vėliau – Vilniaus universitetą. V. Račicko kūriniuose keliamos opios vaikams ir paaugliams problemos, tokios kaip tėvų skyrybos, nesutarimai, mokykla. Visos jos pateikiamos grakščiai ir tikroviškai. Knygų herojai ryškių charakterių, tikri, niekuo nesiskiriantys nuo mūsų – jie myli, neapkenčia, atleidžia.
Trumpas parodos apie V. Račicko gyvenimą ir kūrybą ,,Standartinis vaikėzas – rašytojo idealas“ pristatymas vyko Zarasų vaikų dienos centre ,,Draugai“. Zarasų viešosios bibliotekos Ligoninės padalinio bibliotekininkė, atnešusį krūvelę rašytojo knygų, kvietė vaikus susipažinti su autoriaus knygomis bei atkreipti dėmesį į knygų pavadinimus. Bibliotekininkė klausė: kokie pasikartojantys žodžiai yra daugiausiai minimi knygų pavadinimuose? Vaikai greitai apžvelgę knygas, išrinko ir perskaitė žodžius ,,šlepetė“, ,,Zuika“, ,,Nippė“. Neliko neperskaityti ir kiti rašytojo knygų pavadinimai ,,Natas Muntus – mano draugas“, ,,Kaip Gugis Dzidaras Bugį Badarą nugalėjo“, ,,Gyveno kartą Lukošiukas“, ,,Maminukas“. Pavadinimai iš tiesų įdomūs, intriguojantys. Vaikai išsirinkę knygą, piešė piešinius pagal knygos pavadinimą.
Literatūrologas Regimantas Tamošaitis yra pasakęs: „Vaikų rašytojas visada jaunas“ todėl, kad V. Račickas gerai supranta vaikus ir jaunimą bei žino, kaip patraukti jų dėmesį. Popietėje dalyvavę vaikai ypatingą dėmesį skyrė žodžiui ,,Zuika“, nes šį žodį suprato kaip gyvūno – zuikio arba kiškio pavadinimą, o čia pasirodo – knygos herojaus pavardė. V. Račickas sugebėjo paspęsti literatūrinius spąstus vaikams, o vaikams buvo smagu į juos pakliūti.
Nijolė Pilac
Ligoninės padalinio vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos autorės ir Juditos Padvaiskienės