Literatūros paroda: Valstybė tampa Respublika

2025 metais Lietuva mini vieno svarbiausių savo valstybingumo įvykių – Steigiamojo Seimo susirinkimo 105-ąsias metines.

Spaudinių paroda skirta pirmajam nepriklausomos Lietuvos parlamentui – Steigiamajam Seimui, kurio veikla 1920-1922m. padėjo pamatus demokratinei Lietuvos valstybei yra parengta skaitytojų aptarnavimo Dalykinės literatūros skyriuje. Paroda primena ne tik istorinius faktus, bet ir skatina šiandien iš naujo apmąstyti laisvės ir pilietiškumo vertybes. Tai žvilgsnis į laikotarpį, kai žodis ir spauda tapo pagrindiniais valstybės kūrimo įrankiais.

Steigiamasis Seimas tapo aukščiausiu valstybės valdžios organu ir jau pirmajame posėdyje, kuris įvyko 1920 m. gegužės 15 d. tuometinėje laikinojoje sostinėje Kaune, miesto teatro salėje, paskelbė atstatytą nepriklausomą Lietuvos Respubliką. Jame dalyvavo 104 parlamentarai. Pirmajam posėdžiui pirmininkavo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, o Steigiamojo Seimo pirmininku buvo išrinktas Aleksandras Stulginskis. Šis Seimas dirbo dvejus metus ir priėmė 268 įstatymus, reikšmingus jaunos valstybės egzistavimui.

 Svarbiausi iš jų buvo priimti 1922 m.:

  • nuolatinė Lietuvos Valstybės Konstitucija,
  • žemės reformos įstatymas,
  • Lietuvos universiteto statutas,
  • piniginio vieneto įstatymas,
  • Lietuvos banko įstatymas ir kiti.

 Minint Steigiamojo Seimo darbo pradžią, gegužės 15-oji tarpukariu kurį laiką buvo švenčiama kaip viena svarbiausių tautos švenčių.

Steigiamasis Seimas savo darbą baigė 1922 m. lapkričio 13 d.
Įvairiai susiklostė Steigiamojo Seimo narių likimai: vieni jų žuvo gindami mūsų šalies nepriklausomybę, 14 iš jų mirė tremtyje Sibire, didelė dalis buvo priversta emigruoti į Europą, vėliau Šiaurės ir Pietų Ameriką, kiti paliko ryškų pėdsaką Lietuvos moksle, kultūroje, švietime.

Parengė Lidija Kiseliova

Zarasų viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotr. Inesos Dumbravienės