Rytų Lietuvoje ir Pietų Latvijoje vis dar aktualūs aukštas nedarbo lygis, kultūriniai skirtumai, skaitmeninių įgūdžių trūkumas bei ribotos švietimo galimybės pažeidžiamoms grupėms – žmonėms su negalia, vyresnio amžiaus gyventojams, imigrantams. Jie dažnai susiduria su kliūtimis naudotis viešosiomis paslaugomis ir technologijomis. Greitai kintant skaitmeniniam pasauliui, bibliotekoms vis sunkiau užtikrinti kokybišką ir prieinamą edukacinę aplinką.
Šioms problemoms spręsti pradėtas įgyvendinti 2021–2027 m. INTERREG VI-A Latvijos ir Lietuvos programos projektas „Įgaliname kiekvieną: kuriame pažangius šeimos skaitmeninių veiklų centrus Latvijoje ir Lietuvoje“ (DigiAll, LL-00201). Jo metu bus atnaujinti ir išplėtoti Šeimos skaitmeninių veiklų centrai, kurie buvo įkurti ankstesnio bendro projekto dėka Utenos, Zarasų, Daugpilio ir Preilių viešosiose bibliotekose.
Projekto tikslas – pritaikyti šeimos skaitmeninių veiklų centrus naujų tikslinių grupių poreikiams, stiprinant jų integraciją, skaitmeninį raštingumą ir kultūrinį sąmoningumą. Tam bus kuriamas įtraukus edukacinis turinys ir diegiamos pažangios technologijos:
- Interaktyvus knygų lagaminas bibliotekų paslaugoms populiarinti;
- Edukacinė siena baltų kultūros paveldui pristatyti;
- Virtualios realybės filmas, paremtas regiono menininkų kūryba.
- Įrankis interaktyvioms viktorinoms kurti.
Be to, 100 bibliotekininkų ir edukatorių dalyvaus patirties mainuose, o 58 jų tobulins kvalifikaciją per specialius mokymus.
Projekto reikšmė – šiuolaikinių technologijų ir vietos kultūros dermė, siekiant mažinti socialinę bei skaitmeninę atskirtį ir sudaryti mokymosi galimybes visiems. Tai pavyzdys, kaip bibliotekos prisideda prie bendruomenių gerovės ir teigiamų pokyčių pasienio regionuose.
Projekto partneriai: Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Latgalos centrinė biblioteka Daugpilyje, Preilių rajono savivaldybė ir Preilių viešoji biblioteka.
Projektui įgyvendinti Europos Sąjunga skiria 220 450 eurų, siekiant užtikrinti, kad centrai būtų pritaikyti plačiajai visuomenei ir atitiktų augančius technologijų bei švietimo poreikius.
