Spalio 24-30 dienomis Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos veiklos teritorijoje esančių 12 savivaldybių viešųjų bibliotekų vadovai dalyvavo darbo stebėjimo vizite po Reikjaviko (Islandija) viešąsias bibliotekas. Šio vizito tikslas – susipažinti su Islandijos bibliotekų sistema, bibliotekų paslaugomis ir media paslaugomis, inovatyviomis veiklomis, įtraukiančiomis bendruomenes, taikant neformalaus ugdymo metodus ir skatinančiomis skaitymą.
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka 2021 03 01–2027 12 31 vykdo Erasmus+ programos akreditacijos projektą. Kaip konsorciumo koordinatorė, biblioteka šiame projekte teikia paraiškas Švietimo mainų paramos fondui gauti finansavimą mobilumo vizitams į pažangias Europos viešąsias bibliotekas ir kitas suaugusiųjų švietimą vykdančias organizacijas. Mobilumo vizitų finansavimą garantuoja gauta Erasmus+ programos akreditacija. Projekto partnerės (konsorciumo narės) – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos veiklos teritorijoje esančios 12 savivaldybių viešųjų bibliotekų.
Reikjavikas – nuostabioji Islandijos sostinė
Islandijos sostinė Reikjavikas pasitiko švelniu oru ir gražiomis šiaurės pašvaistėmis. Teigiama, kad įkvėpti iš karštųjų versmių kylančių garų, ankstyvieji naujakuriai įlanką pavadino Reikjaviku, kas senąja norvegų kalba reiškia dūmų įlanka. 2011 m. Reikjavikas tapo pirmuoju miestu, kuriame gimtoji kalba nėra anglų, įtrauktu į UNESCO literatūros miestų sąrašą už „išskirtinę senosios literatūros – sakmių istoriją“, kuri ir šiandien atlieka didžiulį vaidmenį.
Reikjaviko miesto bibliotekų tinklas
Reikjaviko miesto viešųjų bibliotekų tinkle – septynios bibliotekos. Šūkis – atvira erdvė visiems, kviečia lankytojus į atviras ir draugiškas bibliotekas, kuriose galima pasisemti žinių ir pramogų, susitikti su draugais ar tiesiog ateiti pabūti ir pailsėti. Islandijoje daug dėmesio skiriama vaikų muzikiniam lavinimui, todėl bibliotekose įrengtos puikios muzikos įrašų studijos. Visų aplankytų viešųjų bibliotekų erdvės yra mobilios ir pagal lankytojų pageidavimus dažnai keičiamos.
Vieningoje bibliotekų interneto svetainėje pateikiama informacija apie septynias miesto bibliotekas. Informacija apie bibliotekų darbo laiką, paslaugas, įvykius ir savitarnos paslaugas vartotojams pateikiama islandų ir anglų kalbomis.
Grofin miesto viešoji biblioteka
Kiekviena iš miesto viešųjų bibliotekų turi savo spalvą.Grofin miesto viešoji biblioteka įsikūrusi pačiame miesto centre kartu su fotografijos galerija. Grofin bibliotekoje vyrauja raudonos spalvos atspalviai. Biblioteka išsidėsčiusi pirmame, antrame, penktame ir šeštame aukštuose. Trečiajame, uždarame nuo skaitytojų, aukšte dirba media informacijos specialistų grupė, projektų valdymo, renginių ir parodų organizavimo darbo grupės, kurios yra bendros visoms miesto bibliotekoms.
Įžengus į biblioteką prieš akis atsiveria ovalu išdėstytos lentynos su naujomis knygomis, pasitinka knygų parodos, dažniausiai susijusios su visuomeniniais ir kitais įvairiais įvykiais, kaip antai, naujų knygų iš Kanados paroda.
Bibliotekoje svarbus ir savitas „Artótekos“ skyrius, kuriame yra daugybė šiuolaikinio meno kūrinių, kuriuos vartotojai gali laikinai išsinuomoti arba nusipirkti išsimokėtinai.
Naujausia bibliotekos paslauga – daiktoteka (veikianti paštomatų principu), kurioje gyventojams reikalinga įranga (dulkių siurblys, ledų gaminimo aparatas, turistavimo įranga ir kt.), kurią jie gali išsinuomoti mėnesiui mobilios programėlės pagalba už labai nedidelį mokestį, jei turi bibliotekos bilietą. Neturintiems paslauga kainuoja brangiau.
Pirmame aukšte yra sukurta nemokama prieiga prie kompiuterių, taip pat darbo vietos, kuriose galima patogiai skaityti laikraščius, žurnalus ar kitą medžiagą. Už nedidelį mokestį vartotojai gali kopijuoti, spausdinti dokumentus.
Lankytojams sukurta patogi daugiafunkcinė patalpa, kurioje galima dirbti su grupiniais projektais, rengti susitikimus, prisėsti ir atsipalaiduoti, užsiimti savo pomėgiais. Erdvę galima rezervuoti privatiems renginiams, tačiau pirmenybė teikiama bibliotekos renginiams. Skaitytojai gali perstumdyti baldus pagal savo poreikius, tačiau prieš išeidami turi viską grąžinti į buvusias vietas.
Kitame aukšte išdėliotos lentynos su knygomis – romanai, poezija islandų ir kitomis kalbomis. Tame pačiame aukšte yra Vaikų skyrius, kuriame vaikai ir jų šeimos gali leisti laiką kartu skaitydami ir žaisdami. „Istorijų skaitymo“ kambaryje kiekvieną ketvirtadienį bibliotekininkai vaikams organizuoja edukacines veiklas.
Penktajame aukšte yra specialiai jaunimui skirta erdvė. Didelis komiksų skyrius, gausi muzikos ir filmų kolekcija, atgimęs vinilinių plokštelių skyrius. Ten pat nedidelė įrašų studija – garsui nepralaidi erdvė su nemokama prieiga prie įvairių su muzika ir medijomis susijusių programų, įrankių ir technologijų, pianinas.
Šeštajame aukšte poilsio erdvės darbuotojams ir grupėms, pageidaujančioms uždarų patalpų.
Gerduberg miesto viešoji biblioteka
Ji įsikūrusi kartu su socialinių paslaugų centru, patalpose, kuriose anksčiau buvo bendruomenės centras. Biblioteka pasitiko žalios spalvos ir atspalvių palete. Didelis dėmesys skiriamas darbui su vaikais, jaunimu ir emigrantų grupėmis. Bibliotekoje įsikūrusi kavinė, kuri buvo kuriama atsižvelgiant į gyventojų pageidavimus. Šviesioje kavinėje lankytojai ne tik užkandžiauja, bet ir bendrauja, skaito šalia išdėliotą spaudą. Erdvia renginių sale dalijamasi su vietos bendruomenėmis.
Akį traukia gražus ir erdvus Vaikų skyrius. Menininkės iliustruotas bibliotekos žaliasis kambarys vaikams yra pilnas nuotykių, paslapčių.
Jaunimui skirta erdvė stebina kūrybiniais sprendimais – pakabomis, pagamintomis iš grėblių, rūbinėlėmis iš kibirų. Knygų negausu, vyrauja daugiausia komiksų ir manga arba anime žanro knygos. Bet šioje erdvėje jauni žmonės gali koncertuoti, kurti projektus, bendrauti, o didelėje juodoje sienoje, kurioje piešiant išryškėja spalvos, sukurti savo įrašus ar piešinius. Šalia kūrybinė erdvė veikloms su 3D spausdintuvu, vinilo pjaustykle.
Biblioteka išsiskiria savitais meniniais projektais, vykusiais 2020-2022 m., tokiais kaip ant sienų profesionalaus menininko išpiešta knygos apie Islandijos prezidentę istorija ar literatūros pabėgimo kambariu –keliomis versijomis. Tokios veiklos sulaukia didelio lankytojų susidomėjimo. Bibliotekos teritorijoje koncentruojasi įvairių tautybių emigrantai, todėl fonde galima rasti knygų ir užrašų lenkų, lietuvių, ukrainiečių ir kt. kalbomis.
Ulfarsardalur miesto viešoji biblioteka
Tai naujausia miesto biblioteka, atidaryta prieš vienuolika mėnesių. Įsikūrusi kartu su mokykla ir vaikų darželiu, išskirtinio dizaino pastate, ir išsiskiria savo turimu baseinu.
Biblioteka yra atvira lankytojams tomis pačiomis valandomis kaip ir baseino paslaugos, todėl atsidaro anksti, o užsidaro vėlai. Jei biblioteka nedirba, lankytojai gali naudotis savitarnos įranga ir informaciniais ekranais, o iškilus problemai, jiems gali padėti baseino darbuotojai. Bibliotekos patalpose, išsidėsčiusiose per du aukštus, erdvės yra atviros, bet baldai, įranga, garso nepraleidžiančios užuolaidos išdėliota taip, kad visiškai atskiria erdves patiems jauniausiems, paaugliams ir suaugusiems. Biblioteka dažnai klausia lankytojų nuomonė ir pagal jų pageidavimus keičia baldų išdėstymą. Vaikų skyriuje jauku sėdėti ar gulėti uždaroje sofoje prie balkono lango, ant minkštų palangių, vartyti naujausias knygas, laikraščius, žaisti stalo žaidimus ir gurkšnoti kavą.
Vaikams ir suaugusiems siūlomi įvairūs renginiai ir edukacijos. Mažesnius renginius galima daryti literatūrinėje kavinėje, didelius – salėje, kurios net sienos yra išmontuojamos. Atskirame kambaryje sukurta kūrybinė erdvė, kurioje sukurtos darbo vietos prie kompiuterių su interneto prieiga, kuriuose galima žaisti kompiuterinius žaidimus, redaguoti nuotraukas ir muziką. Už nedidelį mokestį vartotojai gali kopijuoti, spausdintis dokumentus.
Puikiai įrengta bibliotekos garso studija, aprūpinta muzikos instrumentais, prieinama tiek asmeniui, tiek grupėms. Galima kurti garso įrašus net verslui. Besilankantiems pagalbą teikia garso operatorius.
Susipažinta su Islandijos nacionaline ir universiteto biblioteka ir jų veikla. Bibliotekos yra sujungtos 1994 metais. Yra saugoma daugiau nei vienas mln. vnt. knygų, periodinių leidinių, apie 15 tūkst. senųjų rankraščių. Skaitytojams prieinamos įvairios sukurtos duomenų bazės – beveik visi išleisti islandų raštijos kūriniai, islandiškos muzikos bei kitų garso įrašų rinkinys ir kt. Studentams sukurta 430 skaitymo vietų, 26 privatūs kambariai.
Árni Magnússon instituto biblioteka
Árni Magnússon institutas Islandijoje yra Islandijos universiteto padalinys, kurį sudaro Árni Magnússon rankraščių kolekcija, kuri ilgai buvo saugoma Kopenhagos (Danija) universitete. Islandai didžiuojasi savo XIV-XV a. pergamentų kolekcija. Su pačiais rečiausiais bibliotekos rankraščiais ir buvo supažindinta vadovų komanda. Kitais metais ši kolekcija bus perkelta į naujas patalpas.
Parengė Jolanta Lementauskienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja
Nuotraukos autorės