Šiemet, minint 35-ąsias Baltijos kelio metines, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengta literatūros paroda „Kai jungiasi rankos ir širdys“.
Baltijos kelias – tai 650 km ilgio susikibusių rankomis žmonių grandinė, nusidriekusi 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint 50-ąsias Baltijos šalių nepriklausomybę panaikinusio Molotovo- Ribentropo pakto metines. Tądien Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai, sudarydami gyvą žmonių grandinę, sustojo sujungti trijų Baltijos šalių sostines – Vilnių, Rygą ir Taliną. Tai buvo simbolinis veiksmas, atskiręs Baltijos valstybes nuo Sovietų Sąjungos ir išreiškęs norą būti laisvais.
Ši akcija tapo rekordu – iki šiol tai yra ilgiausia rankomis susikibusių žmonių grandinė, kurią sudarė net 1,5 mln. gyventojų; vien Lietuvos teritorijoje jų dalyvavo apie 800 tūkst. žmonių. 2009 m. UNESCO įtraukė Baltijos kelią į „Pasaulio atminties“ sąrašą.
Šiandien „Baltijos kelio“ atminimą įamžina kelios dešimtys kryžių, koplytstulpių, paminklinių lentų, kitų atminimo ženklų. Zarasiečių kelio atkarpą žymi 2014 m. pastatytas paminklinis akmuo, sukurtas Žydrūno Dainio. Šis paminklas stovi 112, 4 km nuo Vilniaus, kelyje Vilnius-Panevėžys, Genetinių kaime Vadoklių seniūnijoje, Panevėžio rajone.
Parodoje susipažinsite su 1989 m. įvykių kronika, nuotraukomis iš to meto įvykių. Eksponuojami leidiniai: „Sąjūdis ateina iš toli: Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės ir Sąjūdžio Seimo Tarybos narių kalbos, atsiminimai, apmąstymai“ [parengė Romas Gudaitis, Antanas Rybelis, Angonita Rupšytė], „Pabaltijo revoliucija: Estija, Latvija, Lietuva – kelias į nepriklausomybę“ / Anatol Lieven, „Persitvarkymo Pabaltijyje motyvai: straipsnių rinkinys“ / [sudarė Aleksandras Krasnovas, Uldis Nuorietis, Endelis Pilau], „Baltijos kelias: populiarios patriotinės dainos“ / [sudarytojas Andrius Kairys], „Baltijos kelias = The Baltic way“ [fotoalbumas / sudarytojas Vytautas Visockas, „Į laisvę Baltijos keliu, 1989—2009“ / Lietuvos Sąjūdis ir kt. Parodoje taip pat eksponuojamos zarasiečių nuotraukų kopijos iš LIMIS archyvų.
„Baltijos kelias“ iki šiol gyvas žmonių atmintyje. Tai viena svarbiausių XX a. protesto formų, reikšmingai prisidėjusi prie nepriklausomybės atgavimo ir garsiai nuskambėjusi ne tik Sovietų Sąjungoje, bet ir visame pasaulyje.
Parengė Saulė Pelekienė,
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja
Nuotr. iš bibliotekos archyvo