Ilgametė seniausio literatūros festivalio istorija ir jaunųjų poetų kuriamos naujos tradicijos liudija, kad „Poezijos pavasaris“ išsaugojo gyvybingumą, turi tęstinumą, išlieka aktualus, laukiamas ir įdomus įvairioms skaitytojų kartoms.
Šiemet „Poezijos pavasario“ paukštė nutūps gegužės 29 d. (ketvirtadienį) 13 val. – Antazavės dvare, o 17.15 val. – Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje.
Šventinėje programoje savo eiles skaitys poetai: Linas Daugėla, Uršulė Toleikytė, Valdas Daškevičius, Antanas A. Jonynas, Malachi Black, taip pat pasirodys skaitovas Juozas Šalkauskas ir Zarasų rajono literatai. Renginio metu bus teikiama Zarasų rajono savivaldybės literatūrinė Felikso Jakubausko premija.
Trumpai apie atvykstančius kūrėjus:
Linas Daugėla – jaunosios kartos kūrėjas iš Kretingos, kuriam paklūsta ne tik poezija, bet ir proza bei fotografija. Aktyviai dalyvauja literatūriniame gyvenime – veda renginius, pristato knygas, recenzuoja kūrinius. Yra dalyvavęs „Poetinio Druskininkų rudens“, „Poezijos pavasario“ ir kituose literatūriniuose skaitymuose. Nuo 2023 m. organizuoja jaunųjų kūrėjų festivalį „Literatūrinės slinktys“. Kūrybą vertina kukliai – ją vadina „pasibuvinėjimais“, „susiskaudėjimais“ ar net „vėjo gaudymu“, tačiau jam tai – esminė gyvenimo dalis, tarsi šachmatų partija su savimi.
Uršulė Toleikytė – vilnietė poetė, kūryboje sujungianti psichologijos, teatro, filosofijos ir meno pasaulius. Studijavusi psichologiją ir sociologiją, dirbusi vaikų psichikos sveikatos srityje, ji nuo 2019 m. aktyviai publikuoja ir skaito savo eilėraščius. Jos kūryba versta į kelias užsienio kalbas, išsiskiria stipriu emociniu krūviu, vaizdų kinematografiškumu ir jautriu prisilietimu prie skaitytojo pasąmonės. „Šuo vaiduoklis“ – nuo šiol ne tik Jimo Jarmuscho filmas, bet ir debiutinis aktyvios jaunosios kartos poetės Uršulės Toleikytės eilėraščių rinkinys.
Valdas Daškevičius – poetas, redaktorius, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, turintis Meno kūrėjo statusą. Nors gyvena Vilniuje, jo kūrybos šaknys – Kėdainių krašte. Išleido penkias poezijos knygas, o naujausioje rinktinėje „Visas likęs laikas“ atsiskleidžia brandus ir filosofiškai apmąstytas poetinis pasaulis. Jo eilėse dera forma, minties aštrumas ir emocinis jautrumas.
Antanas A. Jonynas – poetas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. Viena ryškiausių savo kartos figūrų, vadinamas paskutiniuoju lyriku – melancholiškas miesto kultūros ir rudens poetas. Antanas A. Jonynas priklauso kartai, kuri, perimdama vakarietišką kultūrą, pašiepia tradicinės poezijos stereotipus, žavisi naujai atsiveriančiomis modernėjančios aplinkos tendencijomis. Jo kūrybos lobynas platus – virš dvidešimt poezijos knygų, sonetų.
Malachi Black – poetas iš JAV, šiuo metu gyvenantis Lietuvoje kaip Fulbrighto stipendininkas ir dėstantis Vytauto Didžiojo universitete. Yra išleidęs dvi kritikų įvertintas poezijos knygas: „Storm Toward Morning“ (2014) ir „Indirect Light“ (2024). Jo kūryba – intensyvi, vizuali, persmelkta jaunystės patirčių, spausdinta prestižiniuose literatūros žurnaluose, versta į penkias kalbas.
Juozas Šalkauskas – buvęs LRT radijo diktorius, žinomas savo įtaigiu balsu, raiškia tartimi ir meistrišku poetinių tekstų skaitymu. Renginių vedėjas ir poezijos skaitovas, ne kartą džiuginęs „Poezijos pavasario“ gerbėjus.
Daugiau apie „Poezijos pavasario 2025“ renginius skaitykite Lietuvos rašytojų sąjungos svetainėje ir festivalio „Facebook“ paskyroje.
Tegu eilės žydi kaip pavasario sodai – susitikime šiltai pasiklausyti poezijos, susitikti su kūrėjais ir pajusti žodžio galią.
Organizatoriai – Rašytojų klubas, Lietuvos rašytojų sąjunga ir Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Parengė Inesa Dumbravienė,
Zarasų r. sav. viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene
