Legendinio skrydžio istorija

Liepos 17 dieną susirinkę edukacinio užsiėmimo dalyviai paminėjo Dariaus ir Girėno žuvimo dieną. Bibliotekininkė Olga pasakojo, jog liepos 15 d. Niujorke lėktuvas Lituanica pakilo į skrydį per Atlantą. Lituanica – lietuvių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno valdomas eksperimentinis lėktuvas, 1933 m. sėkmingai perskridęs Atlanto vandenyną ir neaiškiomis aplinkybėmis sudužęs, iki galutinio tikslo (Kauno) belikus mažiau kaip dešimtadaliui kelio. Visa trasa buvo suskirstyta į tris etapus: Niujorkas – Niufaundlandas – 2129,8 km, Atlanto vandenynas – 3513,2 km, Airija–Kaunas 1543 km (iš viso 7186 km). Pirmuosius du etapus jie laikė sunkiais ir pavojingais, trečią – lengviausiai įveikiamu.

Savo kreipimusi pilotai skelbė, jog tiek sėkmingas skrydis, tiek ir galima katastrofa sustiprins „Lietuvos sūnų dvasią“, įkvėpdamas juos naujiems žygiams. Pasauliui šis skrydis buvo reikšmingas tiek moksliniu (tiriant oro sroves), tiek inžineriniu požiūriu (tiriant panaudoto lėktuvo tipo ir navigacijos būdų galimybes). Iššūkis buvo rimtas: net ir dabar įprastinis, specialiai neruoštas analogiško tipo lėktuvas tokio atstumo nuskristi negali.

 Vyresnioji bibliotekininkė Olga supažindino su legendinio skrydžio  dalyvių autobiografijomis, skrydžio reikšme Lietuvos ir pasaulinėje aviacijos istorijoje,  Užsiėmimo dalyviai kūrė savo lėktuvų modelius – piešė ir lankstė iš popieriaus, po to įvyko  sklandytuvų rungtynės.

Olga Černova,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. autorės

Parašykite komentarą