Vasaros pabaigos koncertas, įkvėptas istorijos ir atminties

Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka  vasaros renginių maratoną baigė skambiu akordu. Mūsų miesto muzikos mylėtojai turėjo unikalią progą klausytis būrio žymiausių šalies ir užsienio atlikėjų! Ypatingas rugpjūčio 27-osios vakaras buvo skirtas prisiminti ir pagerbti Holokausto aukas Lietuvoje. Koncerto, pavadinto „Puslapiai iš užmirštos knygos…“ misija – ne tik priminti mūsų skausmingą istoriją, bet ir skleisti žinią apie atminties ir žmogiškumo svarbą.

Koncertą vedė renginio iniciatorius, pasaulinio lygio smuikininkas Atis Bankas iš Kanados. Jis šiltai bendravo su publika, pristatydamas muzikos kūrinius, pasakojo jų sukūrimo istorijas. Štai Vidmanto Bartulio pjesė „Palydžiu iškeliaujantį draugą ir mes paskutinį kartą žiūrime į apsnigtus vasario medžius“ sukurta 1981 metais ir skirta emigruojančiam iš Lietuvos smuikininkui Ačiui Bankui. Šį kūrinį smuikininkas atliko kartu su kompozitoriaus broliu, violončelininku Sauliumi Bartuliu. Pristatydamas Anatolijaus Šenderovo „…puslapiai iš užmirštos knygos…“ solistas Rafailas Karpis pasakojo, jog kompozitorius atsitiktinai bibliotekoje atrado žydiškų melodijų rinkinį, pasirinko 5 neliturgines giesmes, išplėtojo jų melodijas ir sukūrė kūrinį trio ir balsui.

Koncerte taip pat skambėjo kompozitorių A. Navako, M. Ravel, R. Wagner, E. Bloch, D. Lubowicz, E. Chausson, R. Schumann kūriniai. Juos atliko:

Rimantas Armonas – violončelininkas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ir Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, LMTA Kamerinio ansamblio katedros vedėjas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas, Auksinio disko laureatas,

Atis Bankas – smuikininkas, ilgametis Toronto simfoninio orkestro narys, Toronto Karališkosios konservatorijos (The Royal Conservatory of Music) dėstytojas, pelnęs tarptautinį pripažinimą kaip solistas ir kamerinės muzikos atlikėjas,

Saulius Bartulis – violončelininkas, pedagogas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas (su Kauno styginių kvartetu),

Rafailas Karpis – Lietuvos žydų kilmės operos solistas, tenoras, nuo 2003 m. dirba Lietuvos Nacionaliniame operos ir baleto teatrė, Vilnius City Opera,parengė daugiau kaip dvidešimt operos vaidmenų,

Viktorija Kogan – pianistė, daugelio prestižinių tarptautinių konkursų laureatė iš Kanados,

Milda Šalučkaitė – jaunoji smuikininkė, savo talentu jau pavergusi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių klasikinės muzikos mylėtojus,

Irena Uss – pianistė, pedagogė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė, Koncertmeisterio katedros vedėja, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatė,

Čiurlionio kvartetas – Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardo ansamblis. 1990 m. Čiurlionio kvartetui pirmajam šalyje suteiktas aukščiausias apdovanojimas – Lietuvos kultūros ir meno premija. Čiurlionio kvartetas yra sugrojęs per 3000 koncertų Lietuvoje ir daugelyje užsienio šalių, dalyvavęs visuose žymiausiuose Lietuvos, taip pat stambiuose užsienio festivaliuose,

Po koncerto atlikėjai kalbėjo apie ypatingą ryšį su Zarasų publika, kuris buvo jaučiamas koncerto metu. Jie teigė, kad klausytojai savo susikaupimu ir skleidžiama energija padėjo muzikai skambėti dar jautriau ir prasmingiau.

Šis vakaras dar ilgai išliks ir klausytojų širdyse. Tebūna atmintis gyva, o muzika tegul jungia mus, skatina suprasti ir jausti.

Renginio rėmėjai: Vokietijos ambasada Lietuvoje, Žydų bendruomenė „Vilnius – Lietuvos Jeruzalė“ ir Zarasų rajono savivaldybė.

Jurga Sagadinaitė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė