Nė vienas nesuabejotų teiginiu, kad knyga nuo mažumės turėtų būti prie vaiko žaislų, o vaikas turėtų girdėti, kaip šeimos nariai skaito knygas. Tada vaikas turi galimybę pažinti daug įvairių herojų, gali piešti juos, vaidinti, perpasakoti įvairias žinomas pasakas ar istorijas. Tada knyga jam nesvetima išlieka ir ateityje, ir, būdamas paaugliu, ieško atsakymų knygose.
Bibliotekos tikslas – siekti, kad vaikai nuo mažumės norėtų skaityti. Kasmetinė rajono vasaros skaitymų programa „Vasarą skaitome kitaip“ yra viena iš priemonių sudominti vaiką knyga, jo neįpareigojant, neverčiant, o per ilgalaikį bendravimą, draugystę, pripažinimą ir žaidimus.
Šių metų vasaros skaitymų programoje, kurios pagrindinė tema buvo tvarumas, užsiregistravo 288 vaikai. Programoje dalyvavo Antalieptės Fausto Kiršos, Antazavės, Dusetų Kazimiero Būgos, Baibių, Degučių, Imbrado, Sadūnų, Salako, Samanių, Smalvų, Suvieko, Šniukštų, Štadvilių, Turmanto ir viešoji bibliotekos. Įvyko 63 edukacinės veiklos, kurių metu sukurta 451 darbelis, papuošęs bibliotekų erdves. Dalyviai apsilankė 722 kartus ir perskaitė 1809 knygas.
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus edukatorė Zina Černovienė šių metų skaitymų tema pasirinko „Tvarią vasaros biblioteką!“. Edukacinėms veikloms ji panaudojo jau anksčiau sukurtas ir pagamintas priemones – pirštukines lėlytes personažus, ritininę knygą, šešėlių teatro personažus. Kūrybinėse dirbtuvėse pasinaudojo įvairiomis panaudotomis pakuotėmis – kartono dėžėmis, ritėmis bei gamtinėmis medžiagomis – akmenukais, augalais. Vyko garsiniai skaitymai, lėlių ir šešėlių teatro spektakliai, viktorinos.
Antalieptės Fausto Kiršos bibliotekos komanda mokėsi pasigaminti skirtukus knygoms iš turimų daiktų. Komanda dalyvavo edukaciniuose žaidimuose „Atspėk, kuriame puslapyje slepiasi dovana“ ir dirbo su spalvotu smėliu.
Baibių bibliotekos komanda daugiausia dėmesio skyrė knygų apie gamtą ir nuotykius skaitymui.
Degučių bibliotekos komanda mokėsi origamio meno.
Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekos komanda susipažino su naujomis knygomis: skaitė ištraukas, tyrinėjo paveikslėlius. Įdomiausias užsiėmimas „Mano svajonės“ vyko gamtoje, kur vaikai piešė ir pasakojo savo svajones. Vasarą dalyviams buvo organizuoti susitikimai su vertėja Dalia Indre Klimkaite. Vertėja mokinius susipažindino su naujausia verstine literatūra, vyko diskusijos.
Imbrado bibliotekos komanda, kaip ir kasmet, programą pradėjo šventiniu renginiu, skirtu Vaikų gynimo dienai. Su Pepe Ilgakojine (vyresn. bibliotekininkė Nijolė Pilac) visi drauge skaitė knygą „Diena su tėčiu“, kartu žaidė žaidimus „Ring Toss“, „Valgomas – nevalgomas“, „Jurgeli, meistreli“. Vyko edukacinės veiklos, kurių metu buvo skaitomi K. Ivinskio, V. Sinkuvienės eilėraščiai ir, panaudojant antrines žaliavas, kuriami produktai, pvz., vilkas, kuris yra neatsiejama Vilniaus įkūrimo legendos dalis.
Sadūnų bibliotekos komanda dirbo ir pramogavo kaimo parke – garsiai perskaitė Kęstučio Kasperavičiaus ,,Trumpas istorijas“, A. Žukausko ,,Varlė skalbėja“.
Salako bibliotekos komanda tobulino skaitymo įgūdžius. Prie edukacinių veiklų prisijungė vaikų tėveliai, seneliai, suaugę bibliotekos skaitytojai bei Salako bendruomenės centro „Smiltutė“ lankytojai. Kūrybos popietėje „Tvarumo idėjos kūryboje“ iš panaudotų gaminių dalyviai kūrė pieštukines, bitutes, vazas, rėmelius, paveikslėlius.
Samanių bibliotekos komanda dalinosi senomis nebeskaitomomis knygomis. Vyko garsiniai nuotykių knygų skaitymai. Dalyviai žiūrėjo filmukus apie švarią ir žalią Lietuvą. Viktorinoje atsakinėjo į klausimus, kaip tvarkyti šiukšles, panaudoti senus daiktus ir senas knygas.
Suvieko bibliotekos komanda garsiai skaitė knygutes, piešė šeimos portretus, organizavo viktorinas, kurių metu reikėjo atpažinti augalus.
Šniukštų bibliotekos komanda prisiminė ir skaitė pačias seniausias knygeles, surastas bibliotekos lentynose – pasaką vaikams „Striukis keliauninkas“, išleistą 1964 metais, Vytauto Bubnio knygelę ,,Vyras kaip pipiras“, išleistą 1963 metais, jaunimui Kazio Binkio ,,Atžalynas“, išleistą net 1945 metais. Užsiėmimų metu aptarti perskaitytų senųjų ir naujųjų pasakų skirtumai. Prieita nuomonės, kad senosios pasakos nuoširdesnės ir paprastesnės. Vasarą ne tik skaityta, bet ir kurta. Viename užsiėmime, skirtame piešimui, vaikai piešė su nenutrinamais markeriais ant žaliuojančių medžio lapų.
Štadvilių bibliotekos komanda daugiausia dėmesio skyrė skaitymui lauke prie arbatos puodelio, priderinant lauko žaidimus ir mįslių minimą.
Turmanto bibliotekos komandos nariai garsiai skaitė šiuolaikinių lietuvių autorių, rašančių vaikams, kūrinius.
Džiugina, kad vyko aktyvus bendradarbiavimas su vietos vaikų dienos centrais, bendruomenėmis ir mokyklomis.
Parengė Jolanta Lementauskienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja
Nuotr. iš bibliotekos archyvo