Romualdo Giedraičio-Spalio knygų sutiktuvės Dusetų K. Būgos bibliotekoje

Romualdas Giedraitis-Spalis – Nepriklausomoje Lietuvoje išaugęs lietuvis patriotas, talentingas žmogus, pedagogas, rašytojas. Šis kūrėjas yra dirbęs Zarasų gimnazijoje, o palaidotas Dusetose. Sužinoti apie jo gyvenimo ir kūrybos detales, susipažinti su naujai išleistomis rašytojo kūrybos rinktinėmis rugsėjo 10 d. pakvietė Dusetų K. Būgos biblioteka. Knygų sutiktuvėse dalyvavo Dusetų K. Būgos gimnazijos vyresnių klasių moksleiviai, Zarasų viešosios bibliotekos ir padalinių darbuotojai, dusetiškiai. Po renginio buvo padėtos gėlės ant R. Giedraičio-Spalio ir jo žmonos Angelės kapo Dusetų kapinėse.

Renginį vedė bibliotekos vedėja Elena Gaižiuvienė. Jo pradžioje muzikinį kūrinį pagrojo Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos Dusetų meno skyriaus mokinė Vakarė Sinkevičiūtė (mokytoja Dalia Daniušienė). Renginyje dalyvavo humanitarinių mokslų daktarė, docentė Žydronė Kolevinskienė bei Giedrius Židonis. Ž. Kolevinskienė išsamiai supažindino su R. Spalio gyvenimu Lietuvoje bei Anglijoje, jo kūrybos ypatumus, pasakojo, kaip vyko knygų „Gatvės berniuko nuotykiuose“ bei „Angelai ir nuodėmės“ sudarymas. Šias knygas išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas.

Romualdo Giedraičio-Spalio labdaros fondo vadovė Elena Gaižiuvienė pasidalino prisiminimais, kaip buvo įkurtas rašytojo vardo fondas. Angelė Giedraitienė 1980 m. vyrą palaidojo Čikagoje, o 1992 m. įvykdė jo norą būti palaidotam Lietuvoje ir urną parvežė į Dusetas. 1999 m. įsteigtam labdaros fondui ji perdavė vyro biblioteką, literatūrinį archyvą, kūrybinį palikimą. Fondo dėka buvo paremtos 12 gabių jaunuolių studijos, tvarkomas rašytojo kapas, perkamos knygos. Rašytojas R. Giedraitis-Spalis turi savo kampelį Dusetų miesto K. Būgos bibliotekoje. Angelė Butkytė-Giedraitienė mirė 2000 m. spalio 24 d. Ji palaidota Dusetų miestelio kapinėse šalia vyro.

Skautas Giedrius Židonis papasakojo apie R. Giedraičio-Spalio skautišką veiklą, kurioje jis dalyvavo visą gyvenimą. Rašytojo apysaka „Gatvės berniuko nuotykiai“ – tai istorija apie paauglių gyvenimą prieškario Lietuvoje. Nors knyga parašyta ir išleista 1952 m. Vokietijoje, veiksmas vyksta 1918-1940 m. Kaune. Šia apysaka prasideda autoriaus kūrinių ciklas, pasakojantis apie vienos kartos gyvenimą nuo vaikystės iki brandos.

Pasakojimas kupinas įvykių, spalvingų charakterių, turi detektyvo elementų. Knygoje puikiai pavaizduota lietuviškosios skautijos kūrimosi pradžia. Pagrindinis veikėjas Jonas – berniukas, laiką leidžiantis gatvėje. Kad galėtų prasimaitinti, jis vagia iš kaimynų obuolius, daržoves. Jono gyvenimą pakeičia pažintis su studentu, pakvietusiu jį į skautų stovyklą. Skaitytojas supažindinamas su Lietuvos skautų organizacijos struktūra, skautiškąja ideologija, stovyklų organizavimu, savanoriška veikla prieškario Lietuvoje, kitais skautų užsiėmimais. Apysaka, atspindinti paauglio berniuko nuotykius, įtraukta ir į atnaujintą literatūros programą.

Pagrindinis R. Giedraičio-Spalio kūrybinis užmojis buvo literatūriškai pavaizduoti tai, kas jo kartos žmonių išgyventa, patirta: nuo nerūpestingos vaikystės „Gatvės berniuko nuotykiuose“, studentiškų dienų Lietuvos universitete iki brandos ir artėjančio gyvenimo saulėlydžio. Užfiksuoti gyvenimą laisvoje Lietuvoje, sudėtingus pokario metus, traukimąsi iš Lietuvos ir kūrimąsi svetur, toli nuo pavergtos tėvynės.

R. Giedraitis-Spalis rašė ir noveles, feljetonus, kelionių apybraižas, kuriuose atsispindi XX a. 4-ojo dešimtmečio miesto ir kaimo gyvenimo vaizdai, išryškinamas iš kaimo kilusių inteligentų charakteris, matoma savo ir kito, svetimo krašto perspektyva. Rašytojo reportažai gali būti įdomūs ir aktualūs šiandieniam skaitytojui, nes vietos, kurias savo apybraižose aprašo, pamėgtos ir šių dienų lietuvių: tai Maltos, Kretos, Turkijos paplūdimiai, Šveicarijos, Austrijos, Italijos restoranai ir viešbučiai. Kelionių reportažuose ne tik pristatoma aplankytos šalies istorija, bet ir patariama, ką konkrečiai tame krašte aplankyti, kur apsistoti, ką gurmaniško paragauti.

Vilija Visockienė

Fotografijos V. Visockienės, J. Lementauskienės