Advento kalendorius

Adventas – Kalėdų ir Jėzaus gimimo laukimo laikotarpis, todėl ir kalendoriaus kilmė – krikščioniška. Šis paprotys gimė Vokietijoje XIX a. viduryje. Pirmieji advento kalendoriai buvo visiškai kitokie nei šiandien – tai buvo kreida ant durų nupieštos 24 linijos. Vieną iš jų naujos dienos rytą galėdavo nutrinti vaikai, tokiu būdu Kalėdų laukimas pavirto savotišku žaidimu. Modernaus advento kalendoriaus ištakos siekia XX a. pradžią, o jo išradėju laikomas Gerhardas Langas. Vaikystėje jo mama pritvirtino 24 saldainius prie kartoninės lentos – po vieną skanėstą kiekvienai dienai iki Kalėdų. Suaugęs G. Langas to nepamiršo ir atidarė savo spaustuvę, kurioje 1928 m. atspausdino pirmąjį modernų advento kalendorių su 24 paveikslėliais, vaizduojančiais įvairias su krikščionybe susijusias istorijas. Po kelerių metų jis sugalvojo patobulinti kalendorių ir suteikė jam paslaptingumo, paveikslėlius paslėpdamas už mažų kartoninių durelių.

Šokoladas ir saldumynai kalendoriuose atsirado palyginti neseniai. Manoma, kad pirmasis advento kalendorius su šokoladu buvo pagamintas 1958 metais. Po 13 metų šią tradiciją į Jungtinę Karalystę atnešė šokolado gigantas „Cadbury“. Ši įmonė nuo 1993 metų pradėjo juos gaminti masiškai, nes jie jau buvo išpopuliarėję daugelyje šalių.

Šiandien advento kalendoriai yra tapę neatsiejama daugelio šeimų tradicijų dalimi, jų galima įsigyti parduotuvėse, o įvairovė driekiasi nuo paprasčiausių iki prašmatniausių. Juose slepiami ne tik saldumynai, įvairios grožio priemonės ar net papuošalai. Išradingos šeimos gamina savo kalendorius ir juosia slepia ne tik dovanėles, bet ir linkėjimus ar nedideles užduotis mažiesiems.

Parengė Aldona Kazlauskienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Parengta pagal laikraštį „Utenos diena“, žurnalą „Savaitė“

Parašykite komentarą