Apie Lietuvą ir Zarasus

Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos 4a klasės mokiniai dalyvavo Zarasų viešosios bibliotekos vyresniosios bibliotekininkės Zinos Černovienės organizuotoje nuotolinėje pamokoje, kuri buvo skirta Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Ketvirtokai ne tik įtvirtino jau turimas žinias, bet ir sužinojo naujų istorinių faktų apie Lietuvą bei gimtuosius Zarasus.

Pasirodo, Lietuvos Nepriklausomybės aktas 2018 m. vasario 16 d. buvo parašytas juodu rašalu. Lietuvos vardas kilo nuo upės Jonavos rajone pavadinimo Lietava arba Lietauka.

Labai patiko legenda apie milžinuką Azerasą ir jo pomėgį žaisti su tėveliais slėpynių. Kai tėvai, nerasdavo savo vaiko, tai šaukdavo jį: „Azerasai! Azerasai!“ Aidas atkartodavo: „Zarasai! Zarasai!” Laikui bėgant tą vietovę imta vadinti Zarasais. Kalbininkas kraštietis Kazimieras Būga mūsų miesto vardo kilmę sieja su senu baltišku sėliškos kilmės žodžiu „ezeras“ ar „ezaras“  (ežeras). Nuo šio žodžio ir kilo pirmas miesto pavadinimas Jeziorosy (lenk.), vėliau buvo Novoaleksandrovsk, po to, Ežerėnai ir nuo 1929 metų yra Zarasai. Mokiniai apskaičiavo, kad Lietuva švęs valstybės atkūrimo 104-ąjį,  o Zarasai – 516-ąjį gimtadienį po vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose. Buvo aptarti valstybės ir miesto simboliai.

Atostogų metu mokiniai turės atlikti praktines užduotis: nusifotografuoti Zarasuose prie Elniažuvės (miesto herbo) ir miesto pavadinimus įamžinančio paminklo. Bibliotekos socialiniuose tinkluose bus surengta nuotraukų paroda.

Nuoširdžiai džiaugiamės tokiu gražiu bendravimu bei bendradarbiavimu.

Dalia Kukonenko, Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos mokytoja

Nuotraukos autorės ir Gintarės Laurikėnienės

Parašykite komentarą