Ar rūpinamės savo sveikata? Visuomenės sveikatos specialistai pataria

Šiuo karantino laikotarpiu daugeliui tenka dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jis neatsiejamas nuo mažėjančio judrumo ir didėjančio darbų krūvio. Sėdimoje pozicijoje praleidžiama nuo 8–12 valandų per dieną palinkus prie kompiuterio ar knygų. Teigiama, kad vidutiniškai žmogus 50–70 proc. laiko praleidžia sėdėdamas, o per savo gyvenimą darbo vietoje sėdint praleidžia iki 65000 val.

Taigi, ir nėra sąlygų pasivaikščioti taip dažnai, kaip to norėtųsi. Tačiau išėjimas į gryną orą yra itin svarbus sveikatos bei geros emocinės būsenos palaikymui.

Aplinkos pakeitimas yra puiki išeitis atsipalaiduoti ir nusiraminti. Svarbu tai daryti atokiose vietose, gamtoje, kur nėra daug žmonių bei laikantis saugaus atstumo.
Svarbiausia rūpintis savo sveikata, o ilgas ir netaisyklingas sėdėjimas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Didžiausia klaida dirbant kompiuteriu – per ilgas užsisėdėjimas, nekeičiant kūno padėties. Karantino laikotarpiu susiduriama su įvairiomis stuburo problemomis, o taip viliojantis darbas ant sofos gali jas tik dar labiau paaštrinti.

Visuomenės sveikatos specialistai pataria poilsio pertraukėles išnaudoti atliekant paprastą mankštą pratimais, kurie skirti suaktyvinimui ir išjudinimui toms raumenų grupėms ir sąnariams, kurie dažniausiai būna neaktyvūs, „besiilsintys“, o kartu gali jaustis įtempti, nuvargę dėl ilgalaikės statinės padėties. Mankšta padės:
Sumažinti akių bei viso kūno nuovargį;
Išvengti nugaros, kaklo, sąnarių skausmo;
Pagerinti bendrą savijautą, nuotaiką ir darbingumą.

Dirbant bet kokį sėdimą darbą, svarbūs pratimai, skirti kaklui, tarpumenčiui, apatinei nugaros daliai, sėdmenims. Tai pagrindas stuburui ir dirbtų kaip vieni pagrindinių stabilizatorių. Būtinas vadinamasis ekrano laiko ribojimas. Trumpas ekrano pertraukėles rekomenduojama daryti kas maždaug 30 minučių.

Daugiau informacijos apie pratimus nuorodose

https://sveikata.tv3.lt/straipsnis/keli-pratimai-dirbantiems-sedima-darba-52

https://sveikata.tv3.lt/straipsnis/kineziterapeutes-patarimai-kaip-islaikyti-sveika-stubura-dirbant-namuose

https://sveikata.tv3.lt/straipsnis/keli-pratimai-ant-kedes-nuo-nugaros-kaklo-ir-peciu-skausmu

https://www.kaupa.lt/dirbantiems-sedima-darba-manksta-kuri-pades-isvengti-negalavimu-video

https://sportas.ktu.edu/news/kasdiene-manksta-lengvi-pratimai-dirbantiems-sedima-darba/

https://www.lrt.lt/tema/manksta-dirbantiems-sedima-darba

Parengė Nijolė Pilac, Ligoninės padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Parašykite komentarą