Bičiulių popietėje paminėtas Senadvario sodybos jubiliejus

Rugpjūčio 10 dieną Senadvario sodybos šeimininkai Arvydas Stanislavas Každailis, Regina Každailienė ir sūnus Vykintas sukvietė bičiulius ir kaimynus prisiminti sodybos jubiliejų. Prieš 50 metų jie įsigijo visiškai apleistą poeto Fausto Kiršos namą, esantį Senadvaryje, netoli Antalieptės, Zarasų rajone. Per tuos metus rūpestingai mylima ir puoselėjama sodyba taip išgražėjo, kad tapo viena iš gražiausių seniūnijoje, ir joje tebesaugomas poeto simbolisto, publicisto, vertėjo, aktyvaus kultūros ir visuomenės veikėjo Fausto Kiršos atminimas. Viename autentiškai atstatyto namo gale įrengta ekspozicija, skirta poetui F. Kirštai, kuris pasitraukęs iš Lietuvos, gyvenęs išeivijoje (Vokietijoje, JAV), amžinojo poilsio atgulė Bostono (JAV) kapinėse. Virtuvėje išsaugota autentiška duonkepė krosnis.

Šio renginio partneriai – Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka –  prisidėjo prie idėjos – pažymėti Zarasų kraštui svarbios sodybos jubiliejų – įgyvendinimo. Bendradarbiaujant su Arvydu ir Regina Každailiais, šioje sodyboje kartkartėmis organizuojami „Poezijos pavasariai“, kultūros renginiai, skirti F. Kiršos atminimui.

Jubiliejinis renginys vyko kieme, kvepiančiame darželių gėlėmis, Antalieptės marių vandeniu, išpuoštame Reginos Každailienės siuvinėtomis vėliavomis, menininkų sukurtomis savitomis vėtrungėmis. Arvydas Každailis, žymus Lietuvos grafikas, knygų iliustratorius, Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, pasakojo, kaip buvo surasta šį sodyba, kaip vyko namo atnaujinimo darbai. Aktorė Emilija Latėnaitė skaitė Fausto Kiršos eiles, kraštietis aktorius, režisierius Algirdas Latėnas skaitė poetų Pauliaus Širvio, Antano Strazdelio eiles. Dainavo Zarasų kultūros centro jaunimo sutartinių giedotojų grupė „Gražutė“. Renginio vedėja Gintarė Laurikėnienė visus šiltai kvietė dalintis prisiminimais, pasakojimais apie šios vietovės žmones ir giminystės ryšius.

Sveikintojų buvo daug. Sveikindama Zarasų rajono merė Nijolė Guobienė dėkojo už kultūros puoselėjimą ir padovanojo Prano Savicko išdrožtą angelą. Bibliotekos direktorė Danutė Karlienė pasveikino Arvydą Každailį su vardiniu apdovanojimu – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, kurį šiemet Mindaugo karūnavimo dieną Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė už indėlį į Lietuvos heraldiką, už aukšto meniškumo ir profesionalumo heraldikos objektus, už modernios Lietuvos heraldikos mokyklos sukūrimą ir puoselėjimą. Sveikino Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius su žmona Virginija, kurie yra dažni šios sodybos renginių svečiai, poetas Vasilijus Trusovas, dovanojęs naują eilėraštį.

Gausus suneštinis vaišių stalas sukvietė visus toliau bendrauti, švęsti ir mėgautis nuostabia sodybos aplinka.

Parengė Jolanta Lementauskienė

Nuotr. Rasos Juršienės