Diagnozė – poetas

Nepelnytai primirštam poetui, eseistui, literatūros kritikui Valdemarui Kukului 2024 m. vasario 7-ąją sukaktų 65-eri.

Valdemaras Kukulas – įvairiabriaunė asmenybė: geranoriškas ir tuo pačiu aštrus savo pasisakymais, be galo prieraišus, bet ir branginantis laisvę, ištikimas tiems, kuriuos mylėjo ir gimtajam Kupiškio kraštui.

Buvę kolegos literatai ir draugai apibūdina Valdemarą Kukulą kaip minties poetą, skvarbų ir taiklų literatūros kritiką, geriausią  lietuvių literatūros išmanytoją, poezijos analitiką, jautrų jaunųjų kūrėjų vertintoją, eseistą ir apžvalgininką. Ir visada – draugišką, atvirą, tiesų, sąžiningą, bohemišką, retkarčiais – labai vienišą, įskaudintą, slėpiningą asmenybę.

Poetas mirė 2011 m. rugpjūčio 6 dieną, nespėjęs įgyvendinti daug savo kūrybinių sumanymų, palikęs nebaigtų rašyti knygų. Palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinių Menininkų kalne

V. Kukulas yra aštuoniolikos knygų autorius: 9 poezijos, 4 eilėraščių vaikams, 5 literatūros kritikos ir esė. Daug jo eilėraščių, literatūros kritikos straipsnių, esė spausdinta periodiniuose leidiniuose, straipsnių rinkiniuose. Apdovanotas 7 literatūros premijomis (2 po mirties).

Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengta paroda „Diagnozė – poetas“ supažindina su Valdemaro Kukulo asmenybe bei kūryba. Joje – pirmoji, 1978 m. išleista poezijos knygelė „Augimo nerimas“, 2000 m. Lietuvos rašytojų sąjungos premija apdovanotas  poezijos rinkinys „Aštuoni gėli vakarai“, 2007 m. Antano Miškinio premija apdovanota knyga „Judas taipogi danguj“, eilėraščių rinktinė „Mūsų šitie dangūs“, 2009 apdovanota Jotvingių premija, ir jau po poeto mirties išleista monografija „Pauliaus Širvio gyvenimas ir kūryba“ bei Dionizo Poškos premija apdovanotas poezijos rinkinys „Saulėlydis mano giesmė“. O taip pat kiti poezijos, eilėraščių vaikams rinkiniai, straipsniai apie poetą ir vienoje vietoje surinkta aktualioji šiandienos literatūros kritika “Vertybių apžvalgos ratas“ už kurią 2012 m. Valdemarui Kukului skirta pirmoji Vytauto Kubiliaus premija.

Kviečiame susipažinti ir skaityti.

Jurga Sagadinaitė

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. Inesos Dumbravienės

Parašykite komentarą