Didžiojo kompozitoriaus gyvenimas

Sukanka 265-eri metai, kai 1756 m. sausio 27 d., Austrijoje gimė vienas iškiliausių pasaulio muzikos klasikų – Volfgangas Amadėjus Mocartas. Volfgango Amadėjaus tėvas Leopoldas Mocartas buvo kompozitorius ir pedagogas. Jis sūnų mokė muzikos nuo ketverių metų, kurio genialūs muzikiniai gabumai atsiskleidė dar vaikystėje – berniukas ne tik grojo, bet ir kūrė sulaukęs vos penkerių, o jau šešerių kartu su tėvu ir seserimi išvyko į pirmąsias gastroles.

Sulaukęs septyniolikos, Volfgangas Amadėjus jau buvo 4 operų, 13 simfonijų, 24 sonatų ir daugybės kitų kūrinių autorius.

Mocarto kūryba stebina įvairiapusiškumu. Per neilgą savo gyvenimą jis sukūrė genialių kūrinių visiems tuo metu egzistavusiems muzikos žanrams. Kūrė simfonijas ir koncertus, operas ir mišias, kvartetus ir sonatas. Jo simfoniniai kūriniai yra tokie tobuli ir išbaigti, kad skatina jais žavėtis.

Įtakos Mocarto kūrybai turėjo Zalcburge skambėjusi muzika – Johano Kristijano Bacho, italų operos kūrėjų, Jozefo Haidno kūriniai. Gyvendamas Vienoje, Mocartas sukūrė savitą ir nepakartojamą stilių. Jis kūrė lengvai ir greitai, dažniausiai be eskizų ir juodraščių. Mocarto kūriniai pasižymi darna, grožiu ir formos simetrija. Volfgangas Amadėjus Mocartas sukūrė 50 simfonijų („Hafnerio“, „Mažoji nakties muzika“ir kt.) 25 koncertus fortepijonui, 12 koncertų smuikui ir kt. 21 operą („Figaro vedybos“, „Don Žuanas“, „Visos jos tokios“ , „Užburtoji fleita“ ir kt.) 27 arijas, 26 kūrinius styginiam kvartetui, 103 menuetus, 15 mišių ir kt.( sukūrė apie 620 kūrinių.)

Siūlyčiau paskaityti Peggy Woodford knygą „Mozart“, kurioje rasite daug įdomaus apie genialų muziką, vieną iš gabiausių žmonių muzikos istorijoje. Pamatysite Mocartą XVIII a. Vienos  (Austrija) fone. Šioje knygoje autorė meistriškai atkūrė jo gyvenimo istoriją.

Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Vita Juškėnienė

Parašykite komentarą