EKOskaitymo vasara Zarasuose: istorija ir gamtos džiaugsmai

Atkeliavo dosni šiluma, žiedų spalvomis ir aromatais vasarėlė. Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vasaros pradžia sutampa su jau tradicine tapusia skaitymo skatinimo programos „Vasarą skaitome kitaip“ pradžia. Šių metų programos „Vasarą skaitome kitaip 2024“ tema „EKOskaitymo vasara“.

Pirmasis renginys „Miesto vardas: simboliai ir ežerai“ Zarasų viešojoje bibliotekoje įvyko birželio 5 dieną. Jo dalyviai – Visagino „Gerosios Vilties“ progimnazijos III a ir III b klasių mokiniai ir pedagogai: Žanas, Oksana ir Liudmila.

Dalyviai, klausydamiesi pasakojimo sužinojo, kad Zarasų, įsikūrusių ežerų apsuptyje, vardas kilęs nuo žodžio „ežeras“. O pagal legendą apie Milžinų šeimyną, nuo milžinuko Azeraso vardo, aido atkartoto „Zarasai! Zarasai! Zarasai!“. Rajono apylinkėse yra daugybė didesnių bei mažesnių ežerų ir ežerėlių. Tai ežeringiausia Lietuvos vietovė, kurioje priskaičiuojama per 300 ežerų.

Miestas oficialiai įkurtas 1506 metais, tai plaukiant laiko upei ir pavaldumui, kintant okupacijoms, kito ir vardas. Per savo istoriją miestas buvo žinomas įvairiais pavadinimais: buvo vadinamas Jeziorosy, Ežerėnais, Novoaleksandrovsku (carinės Rusijos laikotarpiu), kol galiausiai 1929 metais buvo oficialiai pavadintas Zarasais.

Zarasų herbas taip pat turi simbolinę reikšmę. Jame mėlyname fone vaizduojamas  stirnos ir žuvies junginys, virš jo saulės skritulys, skydo apačioje – kalavijas. Šie ženklai simbolizuoja miškus, turtingus gyvūnija, ežerus dosnius žuvimis, primena apie protėvių kovas.

Dalyviai skaičiavo miesto pavadinimus,  metus nuo jo įkūrimo pradžios, nusipiešė po simbolinį Zarasų miesto herbą su pagrindiniu simboliu – Elniažuve. Žaisdami judesio žaidimą „Ežerai“ su KINECHT įranga spėliojo, kurie ežerai priklauso Zarasų kraštui, o kurie yra Latvijos teritorijoje. Ir, žinoma, pasigrožėjo Zarasaičio platybėmis iš terasos ant bibliotekos priestato stogo.

Skaitymo skatinimo programa „Vasarą skaitome kitaip 2024“ puiki proga miesto ir apylinkių vaikams ne tik gilintis į literatūrą, bet ir pažinti šio krašto istoriją bei gamtą. Pirmasis renginys „Miesto vardas: simboliai ir ežerai“ sujungė žinias apie miesto praeitį, jo pavadinimo kilmę su praktinėmis ir interaktyviomis veiklomis, kurios leido vaikams pasijusti aktyviais aplinkos tyrinėtojais. Tokie renginiai ne tik ugdo meilę knygoms, bet ir stiprina ryšį su gimtuoju kraštu bei jo unikaliu gamtos paveldu, ugdo ekologinį išprūsimą.

Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos Inesos Dumbravienės