Šiaurės šalių literatūros savaitė – garsiniai skaitymai nuo aušros iki sutemų

Lapkričio 13–19 dienomis vykusi Šiaurės šalių literatūros savaitė kvietė jaukiai įsitaisyti prie žvakių liepsnelių ir keliauti skaitomos literatūros puslapiais, kasmet susipažįstant vis su naujais šiaurės šalių rašytojų kūriniais ir jų personažais. Savaitės tikslas – puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. Šių metų skaitymų tema – „Kalėdos Šiaurės šalyse“. Visą savaitę Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, struktūriniuose padaliniuose, kartu su partneriais vyko garsiniai skaitymai.

Pirmadienio rytą Vaikų literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Liudmila lankėsi Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijoje, kurioje ankstų rytą kartu su šeštų klasių mokiniais skaitė populiarios švedų vaikų rašytojos Astrid Anna Emilia Lindgren kūrinį „Emilis iš Lionebergos“. Ši legendinė knyga švenčia savo šešiasdešimtuosius gyvavimo metus ir yra viena skaitomiausių pasaulyje.

Antradienio ir ketvirtadienio rytą viešojoje bibliotekoje svečiavosi Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos II c ir IV a klasės moksleiviai. Dalyviai susipažino su skaitymų, vykstančių jau trečią dešimtmetį Šiaurės šalyse ir Baltijos valstybėse, prasme. Klausydamiesi skaitomo kūrinio teksto išgirdo ne tik apie išdykėlio Emilio nuotykius, bet ir apie tai, kaip kūrinyje aprašomas pasiruošimas artėjančioms Kalėdų šventėms. Sužinoję, kad švedai turi tradiciją Kalėdų eglutes puošti sausainiais, obuoliais, blizgučiais ir Švedijos vėliavėlėmis, dalyviai taip pat nusprendė papuošti eglutę. Kiekvienas išsirinktos spalvos burbulą papuošė snaigėmis, žvaigždutėmis, Švedijos ir Lietuvos vėliavomis. Gal ir Lietuvos valstybės vėliavėlėmis puošti Kalėdų egles taps tradicija?!

Moksleiviai skaitymo rytmetyje sulaukė ir draugės iš Švedijos – Pepės Ilgakojinės, kuri smagiai kvailiojo ir kvietė vaikus minti mįsles.

Šiaurės šalių literatūros savaitė paminėta Dusetų K. Būgos bibliotekoje. Prie žvakių šviesos susirinkę Dusetų K. Būgos gimnazijos mokiniai raiškiai skaitė knygos „Emilis iš Lionebergos“ ištraukas. I g klasės mokinės Liucija Stasiulionytė ir Gabija Steponavičiūtė pasakojo apie kelionę į Stokholmą bei apsilankymą A. Lindgren personažų muziejuje.

Imbrado bibliotekoje literatūros popietės „Paskaitykime apie Emilį“ metu dalyviai paeiliui skaitė ištrauką „Naujos Emilio išdaigos“ iš Astridos Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“ kartu su atsineštais augintiniais.

Salako bibliotekoje vaikai žiūrėjo animacinius filmukus: „Pepė Ilgakojinė“ ir „Mažylis ir Karlsonas“. Piešė šių filmukų personažus, skaitė ištraukas apie neklaužadą Emilį.

Į Smalvų biblioteką atskubėję skaitytojai turėjo galimybę susipažinti ne tik su literatūriniu kūriniu vaikams (A. Lindgren „Emilis iš Lionebergos”, skyrius „Naujos Emilio išdaigos”), jį paskaityti, bet ir dalyvauti kitoje įdomioje veikloje. Trumpai aptarus skaitymą, vieni vaikai iliustravo skaitytą kūrinio ištrauką, kiti dalinosi įspūdžiais, diskutavo. Vaikams buvo pasiūlyta sudalyvauti pirmosios ponios Dianos Nausėdienės akcijoje „Angelo sparnai“ ir pagaminti baltų angelo sparnų. Prie angelo sparnų kūrimo proceso prisidėjo ne tik vaikai, bet ir vyresnieji bibliotekos lankytojai, nes tokiems pagaminti reikėjo nemažai pastangų. Sukurti angelų sparnai iškeliavo į Prezidentūrą papuošti kalėdinės eglutės.

Pirmasis „Sutemų valanda“ (skaitymai suaugusiems) susitikimas vyko viešojoje bibliotekoje, uždegus žvakes, jaukioje aplinkoje prie karštos svarainių arbatos puodelio. Į antrą susitikimą susirinko per trisdešimt Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų. Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Jurga kartu su susirinkusiais noriai ir išraiškingai skaitė projekto priežiūros grupės pasiūlyto kūrinio Ingvild H. Rishøi  „Stargeitas: Kalėdų pasaka“ ištraukas, kuriose vaiko lūpomis perpasakojama kalėdinė istorija apie viltį, išdavystę ir svajones. Dalyviai diskutavo apie kūrinio autorės siunčiamą žinutę skaitytojams ir visiems mums, laukiantiems Kalėdų.

Degučiuose bibliotekininkė Asta ir kultūros centro darbuotoja Skaidrė organizavo „Sutemų valandas“ suaugusiems. Svečiavosi Trečiojo amžiaus universiteto poetės Irena Navickienė, Irena Bertaševičienė, kurios pasidalijo savo kūryba, Vida Raišienė skaitė „Šaltupės mergaitės“ poetės Jurgitos Jasponytės eiles.

Niekas kitas taip nesustiprina žmonių bendrystės kaip skaitymas, šilti pokalbiai ir diskusijos apie perskaitytas knygas. Kviečiame kuo daugiau skaityti.

Parengė Inesa Dumbravienė,

Zarasų r. sav. viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene

Fotografijos Rimos Survilaitės, Astos Gudelienės, Lionginos Račinskienės, Jolantos Šepetovskajos, Danutės Koroliovos, Donato Merkio, Inesos Dumbravienės