Gražiosios lėlės parodoje „Mano vaikystės lėlė“

Kaip toje Stepono Jonuškos dainoje: „Užsimerkiu ir visa grįžta, nors trumpam, bet užplūsta sielą. Nors trumpam, bet pripildo širdį, vaikystės garsai ir spalvos…“ Sugrįžkime trumpam į vaikystę ir pakalbėkime apie lėles. Lėlė – ypatingas žaislas. Archeologai yra radę lėlę, su kuria kažkas žaidė 2000 metų prieš mūsų erą! Tai ko gero pirmasis žinomas žaislas. Įdomu kiek žmonių užaugo nė karto nepažaidę su lėle?

Nustebusios akys, miela šypsena, kuklūs drabužėliai… Tokios daugelio mūsų atmintyje išliko vaikystės lėlės, kurias čiūčiuodavome lyg būsimus kūdikius. Bet laikai pasikeitė, kartu su jais — ir lėlės. Jos tapo tokios puošnios ir tokios dailios, kad primena mažus meno kūrinius.
Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje stiklo vitrinoje parengta paroda „Mano vaikystės lėlė“. Tai seserų kaunietės Danguolės Tamoševičiūtės ir zarasietės Saulės Pelekienės asmeninės kolekcijos, sukauptos per 60 metų. Parodoje trijų kartų lėlės. Pasiteiravus ar sąmoningai kaupė lėlių kolekciją, seserys abi purto galvas. Danguolė sako: „tiesiog išaugus dukrai, vėliau ir anūkei, lėlės buvo padėtos į saugią vietą, taip ir išliko iki šių dienų“.
Parodoje eksponuojamos ne visos kolekcijose turimos lėlės, jų yra ir daugiau, atrinktos įvairesnės ir įdomesnes lėlės. Vienos jų atkeliavo iš Vokietijos, Anglijos, Amerikos, Italijos, kitos – lietuvaitės.
Galite pamatyti porcelianines lėles ir sovietinius laikus menančias plastmasines ar kaučiukines lėles.

Atskirą lentyną sudaro išraiškingos, spalvingos „Monster High” lėlės. Monster high lėlės yra sukurtos JAV. Jas 2010 m. pradėjo gaminti kompanija Mattel. Monster High lėles sukūrė Garrett Sander ir Kellee Riley, kuriuos įkvėpė monstrų, demonų ir siaubo filmai, todėl Monster High lėlės skiriasi nuo daugelio kitų. Kiekviena Monster High lėlė išsiskiria šukuosena ir drabužiais. Mergaitėms patinka būti išskirtinėms ir jauname amžiuje jos nori išsiskirti iš minios, todėl spalvingi rūbai, šukuosenos ir papuošalai jas visada žavi. Prieš tai, pasaulį užvaldžiusios Barbie serijos lėlės visada buvo labai puošnios ir turėjo daugybę aksesuarų, tačiau Monster High serija yra visiškai unikali. Kiekviena šios serijos lėlė turi savo vardą, kuris atspindi jos charakterį. Tokia lėlė – kiekvienos mergaitės svajonė.
Paklausinėjus skaitytojų moterų apie lėles, išgirdome įvairių prisiminimų. Viena papasakojo, kad turėjusi medinę lėlę, kurią iš medžio išdrožęs tėvelis, jai buvusi ji labai brangi. Deja, ji neišlikusi. Kita skaitytoja prisiminė pati iš degtukų dariusi mažas lėlytes ir žaidusi. Dar viena skaitytoja prisiminė skudurinę lėlę, kurią pasiuvusi mama. Deja, šios lėlės pasimetė laiko tėkmėje.. Viena skaitytoja prisipažino dar dabar saugojanti savo vaikystės lėlę ir nedrąsiai teisinosi, jog nežino kur ją padėti.
Na, o psichologai teigia, kad lėlės suteikia galimybę vaikams imituoti kasdienį gyvenimą. Tai ką mato savo artimuosius darant kiekvieną dieną, vaikai „išžaidžia“ su lėlėm. Vaikai lėles maudo, keičia joms vystyklus, rengia, valgydina, apkabina, myluoja, guodžia – žodžiu, jomis rūpinasi atkartodami mūsų rūpestį jais pačiais.
Lėlėms yra statomi namai, tiesiamos gatvės, lėlė mama ir tėtis eina į darbą, važiuoja apsipirkti, bendrauja vieni su kitais. Jei vaikas turi brolių ar seserų, žaidimo su lėlėmis metu dažnai „sužaidžia“ tikras gyvenimiškas situacijas ir taip, pavyzdžiui, išsprendžia kilusį konfliktą. Žaidimas su lėle padeda vaikui susidėlioti tai kas tuo metu sukasi mažoje galvelėje.
Kviečiame pasigrožėti ir susipažinti su gražiosiomis lėlėmis.

Saulė Pelekienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Fotografijos Rasos Juršienės

Parašykite komentarą