Jauku, stilinga, praktiška

Tikriausiai būtų sunku surasti moterį, kuri neturėtų stilingos ir patogios papuošalų dėžutės. Paprastai ji atlieka ne tik praktinę papuošalų saugojimo funkciją, bet ir estetinę – papuošia kiekvienos moters kosmetinį stalelį. Dėžutes kuria kvalifikuoti meistrai, dizaineriai, tautodailininkai, jos gaminamos ir pramoniniu būdu. Kartais papuošalų dėžutės yra ne mažiau prabangios, nei jose saugomi lobiai. Tad pasigilinkime į žavų papuošalų dėžučių pasaulį.

Juvelyriniai dirbiniai egzistuoja jau nuo akmens amžiaus, tačiau jų laikymui skirtos dėžutės atsirado žymiai vėliau. Seniausiomis yra laikomos miniatiūrinės lobių skrynios, pagamintos iš brangių medžiagų, tokių kaip auksas, sidabras, bronza ir dramblio kaulas. Šios dėžutės buvo ne tik praktiškos, bet ir simbolizavo turtus, galią ir statusą.

Viduramžiais papuošalų dėžutės buvo kuriamos, dėmesį skiriant kiekvienai detalei. Kruopščiai apdirbtas metalas, brangakmeniai, aksominis arba odinis pamušalas suteikdavo tokiems dirbiniams itin puošnią išvaizdą.

XVIII amžiuje atsirado niekučių dėžutės, dekoruotos vaikų figūrėlėmis ir gėlėmis, o XIX a. –  muzikinės papuošalų dėžutės.

Prasidėjus masinei gamybai, supaprastėjo medžiagos ir dėžučių kaina tapo mažesnė. Tačiau tuo pačiu išsiplėtė jų įvairovė. Skirtingų dydžių, formų ir medžiagų dėžutės pritaikytos įvairiems poreikiams ir skoniams.

Laikui bėgant dėžutės gerokai keitėsi, bet iki šiol vis dar plačiai naudojamos. Praktiškos ir patrauklios jos leidžia tvarkingai laikyti įvairius papuošalus.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus Stiklo vitrinoje galite pasigrožėti zarasiečių damų turtais – papuošalų dėžutėmis. Galbūt paroda paskatins ir Jus įsigyti šį žavų aksesuarą dovanų krautuvėlėje ar pasidairyti jo antikvariate.

Paroda vyks iki kovo mėnesio.

Jurga Sagadinaitė.

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. I. Dumbravienės

Parašykite komentarą