Birželio pabaigoje, Saulės grąžos metu, kai naktys būna trumpiausios, o gamta klesti, auga, švenčiama Rasos šventė arba Kupolinės ir Joninės. Per Kupolines pagerbiama suklestėjusi augmenija ir ją išauginusios gamtos jėgos. Už šviesą ir šilumą visų pirma dėkojama Saulei, prašoma jos palankumo. Gal todėl ši šventė visada švenčiama lauke, prie didelio laužo. Daug trumpiausios metų nakties papročių, apeigų susiję su augmenija. Išvakarėse būtinai einama kupoliauti – rinkti kupolių. Jokiu kitu metų laiku augalai nebūna sukaupę tiek gyvybinių jėgų kiek dabar. Prieš Kupolines surinktos vaistažolės turi daugiausia gydomosios galios. Iš pačių gražiausių kupolių pinami vainikai. Buvo tikima, kad tąnakt, lygiai dvyliktą valandą, gali įvykti stebuklas – pražysti papartis. Jis žydi tik vieną akimirką.
Tikintys paparčio žiedu, gali patikrinti senolių patarimą: „Pačiame Joninių vidurnakty nueik girios gilumon, kur jau sodžiaus šunų lojimo nesigirdi, vidury papartyno šermukšnio lazda apsibrėžk trigubą ratą, jo vidury patiesk juodą skepetą, po puodu pavožk degančią žvakę ir lauk – gal ir užkris paparčio žiedas. Tuomet suprasi paukščių ir gyvulių kalbą (kaip ir Kūčių naktį), skaitysi žmonių mintis. Tą dovaną turėsi tol , kol skaudžiai nenusidėsi…“
Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengtoje parodoje „ Joninių naktis, paparčio paslaptis„ susipažinsite su šios šventės papročiais. Apie jas rašoma N. Marcinkevičienės knygutėje „Rasos. Joninės. Kupolės“, P. Dundulienės knygoje „Lietuvių šventės. Tradicijos, papročiai, apeigos“. Apie pagrindinių kalendorinių švenčių papročius , joms būdingas apeigas ir tradicinę jų reikšmę rašoma knygutėse „Anapus pagonybės ir šiandienos“, L. Klimkos „Tautos metai“.
Šiais laikais šiai šventei prigijo naujas pavadinimas – Joninės, tačiau pati šventė beveik nepasikeitė. Atsirado tik keletas naujų papročių : puošti žalumynais kryžius, sveikinti vardinių proga Jonus. Todėl Kupolinės, Rasa, Joninės – tai lyg mūsų dienas pasiekęs tolimų praeities laikų aidas, vis dar gyvas mumyse, nes ir šiandien ši šventė mus traukia ir žavi.
Parengė Aldona Kazlauskienė
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė
Nuotr. I. Dumbravienės