Kūrybinės dirbtuvės „Maksas ir 92 musės“

Balandžio 26 dieną Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka sulaukė viešnios – tapytojos, grafikos dizainerės, knygų iliustratorės bei rašytojos Aušros Kiudulaitės (tikr. pavardė Adomavičienė).

Menininkė gimė 1978 04 16 Vilniuje. Baigė Vilniaus dailės akademiją (2002 m. – tapybos bakalauro, 2007 m. – molbertinės tapybos magistro studijas). Dirbo grafikos dizainere.

2016 m. sukūrė pirmąją paveikslėlių knygą vaikams „Laimė yra lapė“ (teksto autorė Evelina Daciūtė), pelniusią daugybę apdovanojimų. 2017 m. „Knygos meno“ konkurso diplomas už gražiausią metų knygą vaikams, IBBY Lietuvos skyriaus Domicėlės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą, Talino iliustracijų bienalės diplomas, paskelbta Metų knyga vaikams „Metų knygų rinkimai 2017“. Įtraukta į „IBBY Honour List 2018“, į reikšmingiausių pasaulio knygų vaikams katalogą „Baltieji varnai“. „Laimė yra lapė“ yra vienas sėkmingiausių nepriklausomos Lietuvos knygos pavyzdžių. Pagal ją pastatyti spektakliai keliauja ne tik po Lietuvą, bet ir po tolimas pasaulio šalis. Išleistas jau dešimtasis knygos tiražas. Ji išversta į daugelio pasaulio šalių kalbas, knygą skaito tolimojoje Australijoje ir Kinijoje bei Suomijoje, Azerbaidžiane, Libane, Ukrainoje, JAV ir kt. šalyse.                                                 

2017 m. pasirodė antroji dailininkės iliustruota knyga „Draugystė ant straublio galo“ (teksto autorius. Marius Marcinkevičius) pelnė „Knygos meno“ konkurso premiją.

2020 m. išėjusiai knygai „Maksas ir 92 musės“ ne tik iliustracijas, bet ir tekstą sukūrė pati Aušra Kiudulaitė. Knyga premijuota IBBY Lietuvos skyriaus Domicėlės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą bei premija už geriausią paveikslėlių knygą. 

2022 m. išleista knyga „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“ (teksto autorė Evelina Daciūtė) premijuota premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams.

Menininkė dalyvauja tarptautinėse parodose ir festivaliuose, buvo jų finalistė ir laureatė. Veda kūrybines dirbtuves vaikams.

Į kūrybines dirbtuves „Maksas ir 92 musės“ atskubėjusiems, džiugiai nusiteikusiems Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos I a ir I c klasių mokiniams dailininkė Aušra Kiudulaitė pasakodama apie save paatviravo, kad jai labai patinka vasarą lankytis Zarasuose. Kad čia gyveno jos močiutė, o dabar vasaros sezono metu gyvena mama. Ir pasidžiaugė, kad ją šiandieną į Zarasus atvežęs sūnus nori pasigrožėti Zarasais. Pakvietė kiekvieną dalyvį papasakoti ką labiausiai mėgsta veikti ar kas jiems suteikia džiaugsmo vasarą.

Po susipažinimo papasakojo, kad jai labai patinka piešti, o vienai knygai iliustracijas kuria du metus ar dar ilgiau. Istoriją „Maksas ir 92 musės“ parašė karštą vasaros dieną vienu prisėdimu, nes pati knygos parašymo idėja jau buvo kilusi anksčiau. Istorijoje aprašė savo gatvę, savo namą, kaimynus ir kaimynės šunį. Ir 92 vasaros dienas, kurios praskrenda kaip trumpi zzzzzz ar bzzzzz. Kad tikrasis Maksas yra Sniegė, visų daugiabučio gyventojų beprotiškai mylėtas šuo. Ir pakvietė kiekvieną susikurti savo musę.

Dalyviai išsirinkę patikusios spalvos popieriaus lapus „kūrė“ spalvotą vėją, lankstė, užsirašė savo vardus, karūnavosi. Iš raštais išmarginto popieriaus kirpo kuriamos musės kūno dalis. Klijavo, piešė, raitė, karūnavo. Po kūrybingos valandos bibliotekoje zvimbė spiečius spalvingų gražuolių musių.

Džiaugdamiesi susitikimu su dailininke bei rašytoja Aušra Kiudulaite ir savo nuostabiais kūriniais, nusifotografavę ir apdovanoti knygų skirtukais su autografais, jaunieji kūrėjai atsisveikino.

Zina Černovienė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotr. Inesos Dumbravienės

Parašykite komentarą