Knyga mažutėliams

Jūsų rankose – leidinys, kurį mes visi vadiname „Knyga mažutėliams“. Ši knyga – daugiau ne apie ką, bet kam. Ir štai čia prasideda įdomūs dalykai: vaikai šios knygos neskaitys užrašytos rašmenimis. O suaugusieji neskaitys šios knygos vaikams. Vaikai šią knygą veiks, kai suaugusieji atvers knygos puslapį vaiko ugdymo situacijoje. Ugdymo situacijos – tai dienos metas, kai patiriama, išmokstama, kuriama, pažįstama, susikaupiama širdies tylai, kalbamasi, dėkojama ar kas kita tikslingai, prasmingai ir nuosekliai veikiama.

Darželio „Mažutėliams“ komanda dalijasi su jumis vienų metų ugdymo planu ir veiklomis. Visa tai, ką užrašėme, nupiešėme ir nufotografavome, jau išgyvenome (ir patikrinome – veikia!) darželyje su vaikais. Knygos temos sudėtos taip, kad būtų lengva veikti keičiantis metų laikams, tačiau mokytojas ar mokytoja gali pasirinkti patinkančias temas ir kūrybingai jas sudėti į savo veiklos planą taip, kaip jam ar jai atrodo prasminga.

Mokytojas – tai suaugęs žmogus, kuris kartu su vaiku leidžiasi į gyvenamojo pasaulio patyrimą. Todėl vaikas tokį mokytoją vadina skirtingais vardais: auklėtoja, mokytoju, mama, tėčiu, seneliu, senele, krikštamote, aukle, vyresnėle sese, broliu, stovyklos vadovu ar dar kitaip. Kiekvienas suaugusysis, pasitelkęs šios knygos siūlomą temą ir priemones, tampa savo mažutėlio mokytoju.

Ugdymo priemonių rasite namuose, tiesiog po ranka. Knygoje nufotografavome, nupiešėme ir nufilmavome, kaip panaudoti įprastus daiktus, kad jie taptų mažutėlių ugdymo priemonėmis. Trijų dalių pamokų montesorines korteles, betliejaus brėžinius bei kitas karpomas priemones susegėme į knygos priedą. Priede esančios priemonės patvarios, todėl jas galėsite ir vėl naudoti dar tik augantiems darželinukų broliams ir sesėms. Taip pat knygos puslapiuose rasite vis kitą QR kodą — jį (bet kuria QR kodų programėle) galima nuskenuoti išmaniuoju telefonu. Kodas atvers trumpą mokomąjį filmuką, dainą ar eksperimentą, kurie papildo, išplečia ar detaliau paaiškina nagrinėjamos temos turinį.

Savaitės temos įvairuoja ir niekaip neprimena mokyklos žinių vėrinio sistemingumo. Vaikai kiekvieną savaitę patiria ir išmoksta labai skirtingų dalykų, kurie pirmiausia yra įdomūs, o ugdymo nuoseklumas pasiekiamas koncentriniu principu: kasmet grįžtame prie nagrinėtos temos ir ją pagiliname.

Krikščioniškas ugdymas sudėtas į savaitines katechees. Katechezės tikslas – supažindinti vaiką su Dievu, kurti meilės santykį su artimu ir dėkingai priimti save. Šiuos susitikimus vadiname Paslaptinga Skrynia, todėl mokytojai ar mokytojui patariama tokią skrynią ar dėžę susimeistrauti.

Autorės yra santykio žmonės, todėl savitą visuminio ugdymo pagal krikščioniškąją dvasią filosofiją „išvertė“ į kiekvienam suprantamą ir prieinamą vaikų ugdymo praktiką. Liekame atviros pastaboms, klausimams, pasiūlymams ir idėjoms. Tikime, kad įsiklausantis ir kūrybingas santykis tiesia tiltus tarp skirtingų žmonių kartų, širdžių ir įsitikinimų.

Knygą galite rasti ir užsisakyti Vaikų literatūros skyriuje.

Knyga mažutėliams / Viktorija Voidogaitė, Angelė Pempienė. – Vilnius : [Katalikiškas vaikų darželis „Mažutėliams“], 2020. – 144 p.

https://ibiblioteka.lt/metis/publication/C130002405381?q=oz120i9m1

Parašykite komentarą