Autorinę knygą pristatė karo istorikas Valdas Rakutis

Balandžio 12 d. viešojoje bibliotekoje zarasiškiai kartu su Lietuvos karo istoriku, humanitarinių mokslų daktaru, profesoriumi, Lietuvos Respublikos Seimo nariu Valdu Rakučiu nusikėlė į XVIII a. Lietuvą. Istorikas pristatė savo naujausią knygą „Prieš panyrant į sutemas. Lietuva XVIII amžiuje: kai ir Lenkija, ir Varšuva buvo mūsų“.

Susitikimo metu autorius pasidalino savo knygoje aprašomomis įžvalgomis apie XVIII a. Abiejų Tautų Respublikos visuomenę, valstybę formavusius įvykius bei tragiškas jų pasekmes. V. Rakutis atskleidė to laikotarpio bajorų sluoksnio ir kaimyninių šalių valdovų portretus.

Nors knyga parašyta dar prieš prasidedant Rusijos karo veiksmams Ukrainoje, tačiau autorius mielai dalijosi įžvalgomis apie to meto įvykius ir jų pasekmes, brėždamas paraleles su šiandiena. Joje atskleisti rusų įtakos kaimynams ir visam pasauliui būdai akivaizdžiai liudija, kad nuo Jekaterinos II laikų šioje valstybėje nedaug kas pasikeitė. Perskaitę šią knygą lengviau bus suprasti Vladimiro Putino Rusijos veiksmus – pomėgį meluoti, kiršinti, šantažuoti…

Žinojimas, supratimas, pamokos – tai trys svarbūs lygmenys, apie kuriuos kalba V. Rakutis. „Gali žinoti faktus, datas, skaičius, tačiau jei nesuprasi, ką jie reiškia, jei nežinosi, kaip jie susiję, nesuprasi sumanymų ir planų, tavo žinojimas nieko vertas“, – įsitikinęs autorius.

Knygos autorius neabejoja: neperpratę̨ XVIII amžiaus, esame pasmerkti kartoti tas pačias klaidas. „Vis dar norime gyventi ramiai ir tykiai kaip Augusto III laikais, – jis rašo savo knygoje. – „Vis dar tikimės, kad kažkas kitas turi mus ginti, o ne mes patys, ir apskritai – esą jeigu mes nepulsime, tai ir mūsų nepuls. Čia vis iš XVIII amžiaus ateinančios kvailystės. Juk ir tada tikėjome, kad Austrija turi mums padėti. Bet štai nepadėjo, kiti jai geriau pasiūlė. Dabar vėlgi labai daug tikimės iš draugų, esame įstoję į kolektyvinę gynybinę sąjungą̨, ir tai teisinga. Bet jeigu patys nesirūpinsime savo gynyba, kaip sąjungininkai supras, kad interesas yra abipusis? Lietuvos Respublikai labai reikia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos suvokimo.”

Maloniai kviečiame skaityti. Knygą rasite Mokslo literatūros skyriuje (III a.)

Parengė Inesa Dumbravienė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene

Nuotr. autorės

Parašykite komentarą