Bibliotekos knygų lentynose vėl vertingos ir įdomios knygos, kurias dovanojo bibliotekos bičiulis poetas, kunigas Justas Jasėnas. Dėkojame ir kviečiamę susipažinti!
Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro vadovės dr. Laros Lempertienės pastangomis „atgimė“ antologija „Žalieji medeliai“. Tarpukario Lietuvoje buvo leidžiamas žurnalas Grininke beimelekh („Žalieji medeliai“), pagal kurį ir parengta antologija. Žurnaluose buvo skelbtos žydų liaudies pasakos ir kita tautosaka, žydų literatūros klasikų ir modernių rašytojų kūriniai, pasaulio literatūros vertimai, pasakojimai apie gamtą ir mokslą, populiariai išdėstyti žydų ir pasaulio istorijos siužetai, iškilių asmenybių biografijos, su žydų šventėmis susiję pasakojimai. Naujam leidiniui atrinkti ir išversti originalūs jidiš rašytojų ir tautosakos tekstai – žydų legendos, liaudies ir literatūros pasakos, žydų šventės, humoras – atskleidžiantys jidiš kalba parašytų kūrinių žanrų ir temų įvairumą.
< Du tinginiai.
Du tinginiai miegojo viename kambary ir užmiršo išjungti šviesą. Už valandėlės vienas iš jų tai suvokęs sušuko kitam:
- Žinai, reiktų išjungti šviesą .Bet aš labai tingiu keltis iš lovos.
Kitas jam atsakė:
- Aš jau seniai taip galvojau, tik tingėjau pasakyti. >
Lea Goldberg (1911–1970) – garsi ir skaitytojų mylima Izraelio rašytoja. Nors ji gimė ir užaugo Lietuvoje, iki šiol lietuviškai nebuvo išleista nė viena jos knyga. Eiliuota pasaka „Nuomojamas butas”, kurią meistriškai išvertė poetas Antanas A. Jonynas, yra pirmoji. Viename daugiabutyje, kuriame įsikūrę patys įvairiausi gyventojai – višta, gegutė, katė, voverė, paršas – išnuomojamas butas. Susidomėjusiųjų daug, tačiau nė vienas nesiryžta čia apsigyventi, nes… nepatinka kaimynai. Ar atsiras tas, kuris supras, kad pasaulio įvairovėje slypi žavesys? Šmaikštus, išmintingas kūrinys pasakoja apie tai, kad ir kokie skirtingi būtume, kokių keistų įpročių turėtume, galime gyventi po vienu stogu. Tai pasakojimas apie santarvę, toleranciją ir meilę savo artimui. Dailininkė Sigutė Chlebinskaitė sukūrė nepaprastą knygos formą. Knygos turinio ir formos darna tiesiog užburia.
Zigmo Vitkaus knygoje „Akimirka apsispręsti. Lietuvos žydų gelbėtojų istorijos“, kurią iliustravo Mindaugas Lukošaitis, pateiktos dvidešimt keturios tikros istorijos apie tuos Lietuvos gyventojus (ir svetimšalius), kurie, rizikuodami savo ir savo šeimos gyvybėmis, ne tik gelbėjo žydus, bet ir iki šiol neleidžia užgesti tikėjimui žmogumi ir nesavanaudišku jo gerumu. Istorikas, humanitarinių mokslų daktarasZigmas Vitkus yra išleidęs kelias puikias pažintines knygas vaikams: „Lietuvos kasdiena“, „Lietuvos istorija“ ir „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“.
Dvikalbės (lietuvių ir hebrajų kalbomis) knygos „Kupiškyje gaminti žydų virtuvės valgiai“ , kurios sudarytoja Aušra Jonušytė, dailininkė Giedrė Ringelevičienė, iniciatorius – Kupiškio etnografijos muziejus. Knygoje publikuojami 35 išlikę ar jau patobulinti kupiškėnų žydų ir jų vaikaičių valgių receptai, surinkti Lietuvoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Pietų Afrikos Respublikoje ir Izraelyje. Valgių receptai iliustruoti spalvotomis patiekalų nuotraukomis, kurių autorė Dovilė Rūkaitė.
Parengė Jolanta Lementauskienė
Nuotr. Inesos Dumbravienės