„Materializuoti dvasią daikto, garso ar augalo švytėjimu“

Mykolas Karčiauskas gimė 1939 m. kovo 15 d. Žvirgždėje, Pasvalio r. 1966 m. baigė VU Teisės fakultetą, 1969–1970 m. buvo laikraščio „Vakarinės naujienos“ korespondentas, o 1971–1974 m. – Kauno meno darbuotojų kultūros namų direktorius. Dirbo Lietuvos rašytojų sąjungoje, laikraščių redakcijose, „Vilties“ spaustuvėje. Ilgus metus ėjo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo direktoriaus pareigas. Nuo 1973 m. – Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

Mykolo Karčiausko kūrybinė veikla – ypač gausi ir aktyvi. Jis išleido daugiau kaip trisdešimt eilėraščių, poemų, prozos ir vertimų knygų, rašė ir vaikams. Poezijos kūriniai išversti į rusų, lenkų, baltarusių, ukrainiečių kalbas. Mykolas Karčiauskas pasižymėjo kaip daugelio leidinių sudarytojas, tarp jų – solidus „Dvidešimt poezijos pavasarių, 1965–1984“

Mykolo Karčiausko eilėraščiuose apmąstoma tautos dabartis ir istorija. Išskirtinė mums jo palikta literatūrinė dovana „Žvirgždės poema“ ir „Nemuno poema“, kuriose kritiškai įvertinamas pokario Lietuvos kaimo gyvenimas.

Karčiauskas pateikė daug naujadarų, negirdėtų tarminių žodžių, įliedamas juos į eilėraščio kontekstą, suteikdamas gyvumo, skambesio, muzikalumo. Anot Justino Kubiliaus, „M. Karčiausko kūryboje galime įžvelgti: norą „ištraukti“ gyvenimo šaknį, susigrąžinti patirtį ryškia ir skaudžia detale, „įgilinti“ savąją vietovę, materializuoti dvasią daikto, garso ar augalo švytėjimu…“.

Paroda veiks kovo 7 – balandžio 8 d.

Kviečiame apsilankyti.

Vita Juškėnienė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė

Nuotr. autorės