Mes skrisime į Lietuvą

Skaitytojų aptarnavimo Mokslo šakų skyriuje yra parengta spaudinių paroda, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno legendinėms transatlantinio skrydžio 90-osioms metinėms paminėti.

1933 m. liepos 15 d. 6 val. 24 min. du lietuviai lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas pakilo iš Niujorko Floyd Bennet Field oro uosto. Įsibėgėdamas sunkiai pakrautas 3668 kg sveriantis lėktuvas du kartus vos nenuslydo nuo tako. Susirinkusi minia užgniaužusi kvapą, virpančiomis širdimis laukė stebuklo. Ir jis įvyko – tako gale ,,Lituanica“ atsiplėšė nuo žemės ir pakilo.

Žinią apie „Lituanicos“ skrydį po visą pasaulį greit išplatino telegramų agentūros. Tą pačią dieną tai sužinojo ir Lietuva. Liepos 16 d. vakare uždegti Kauno radijo stoties stiebų žibintai, ore patruliavo karo aviacijos lėktuvas, susirinkusi apie 25 000 žmonių minia Aleksoto oro uoste laukė pasirodant didvyrių. Į Kauną lėktuvas turėjo atskristi apie 2–3 valandą nakties. Liepos 17 d. „Lituanica“ nepasirodė, paryčiui žmonės pradėjo skirstytis.

Lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas perskrido Atlantą  ir  1933 m. liepos 17 d. žuvo Pščelniko miške, tuometinės Vokietijos Soldino apylinkėse, dabar – Lenkijos teritorija. Pasaulinės aviacijos istorijoje šis skrydis minimas kaip vienas tiksliausių. Visos trasos Niujorkas – Kaunas ilgis yra 7186 km. Lakūnai iki katastrofos vietos per 37 val. 11 min. nuskrido 6411 km. Pasiektas antras rezultatas pasaulyje pagal skrydžio nuotolį ir ketvirtas pagal ore išbūtą laiką.

Katastrofos priežastys iki šiol neišaiškintos. Lėktuvas sudūžta. Greičiausiai lakūnai avariją patyrė dėl blogų oro sąlygų ir blogo matomumo bei didelio nuovargio.

Sakoma, žmogus gyvas tol, kol jis prisimenamas. Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žygdarbis aukso raidėmis įrašytas į pasaulio transatlantinių skrydžių istoriją, į mūsų tautos, Lietuvos istoriją. Jie ir šiandien vėl su mumis kaip liaudies didvyriai, drąsos ir žygdarbių šaukliai. Tikėkime, kad jų istorinio skrydžio atminimas išliks kartų kartoms.

Parengė Lidija Kiseliova,

Zarasų viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. autorės