Naujoviškos legendos Europos paveldo dienose

Rugsėjo 9-18 dienomis, minint Europos kultūros paveldo dienas skirtas tvariam paveldui, Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė moksleivius į pažintinį pasivaikščiojimą ir edukacinę programą „Legenda ir stebuklai“. Veikla organizuota siekiant supažindinti moksleivius su krašto kultūros paveldu – Šaltupės koplytėle, su Jėzaus Nazariečio ir Marijos skulptūromis joje.

Rugsėjo 13 dienos popietę Vaikų literatūros skyriuje apsilankė Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos Kūrėjų klubo nariai su vadove, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Andželika Vitkūniene. Dalyviai sužinojo koks Europos kultūros paveldo dienų tikslas, kad Lietuva yra viena iš 50-ties valstybių pasirašiųsių Europos kultūros konvenciją. Patys pasakojo kas yra paveldas ir kuo jis svarbus kiekvienai šaliai.

Susipažino su rašytiniuose šaltiniuose užfiksuotais faktais apie Koplytėlės pastatymą, sunaikinimą ir kaip tikinčiųjų bendruomenės pastangomis ji vėl buvo atstatyta. Išgirdo Jėzaus Nazariečio ir Marijos skulptūrų joje atsiradimą. Zarasiečių Reginos ir Jono Triponų vaikystės dienų, praleistų šalia Koplytėlės, prisiminimus. Kunigo Stanislovo Krumpliausko, spaudoje publikuotus įspūdžius, kai su artimaisiais vaikystėje lankydavosi prie Koplytėlės eidami pasisemti vandens, iš tuo metu tikėta gydomųjų galių turinčio Šaltupės šaltinio. Po išgirstų istorinių faktų ir prisiminimų kūrėjai klausėsi legendos ir prisipažino, kad nebuvo jos girdėję.

Mokytoja Andželika paaiškino kas yra legenda, koks jos turinys, kokie personažai gali atspindėti kiekvienos tautos savitumą ir pakvietė sukurti naujas legendas. Moksleiviai pamąstę ir pasitarę, susiskirstę poromis ir po vieną kūrė apie tai, kas jiems artima ir svarbu – kaimo pavadinimą,  akmenis, medžius, kapines, tiltą per upelį. Apie jau žinomus objektus esančius kultūros vertybių registre ir apie naujus, svarbius jiems ir vietos bendruomenei.

Iš moksleivių sukurtų legendų bus kuriama rankraštinė knygelė, skaitytojams primenanti apie kultūros paveldo svarbą.

Zina Černovienė,

Zarasų raj. sav. viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos Inesos Dumbravienės

Parašykite komentarą