Po raudonu šermukšnio medžiu

Poetas, vertėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Pauliaus Širvio premijos laureatas Antanas A. Jonynas lapkričio 26 dieną švenčia 70-ąjį jubiliejų.

Antanas A. Jonynas  – viena ryškiausių savo kartos literatūrinių figūrų, be kurios neįsivaizduojama aštunto dešimtmečio pabaigos – devinto dešimtmečio literatūrinė panorama. Viena svarbiausių etinių vertybių Jonynui buvo nepriklausomas vidinis žmogaus gyvenimas.

Hipiai, roko muzika, bliuzas, laisvės dvasia, Vilnius, vakarų kultūra, vynas, meilės kalba, ironiškas šypsnys – tokie ir panašūs dalykai pirmiausia iškyla galvojant apie Antaną A. Jonyną ir jo poeziją. Jonynas – džiazuojantis, dirbantis su eilėraščio intonacijomis, vaizdais, emocijomis poetas.

Kritikai sutartinai tvirtina, kad vienas svarbiausių jo eilėraščių bruožų – melodingumas. Anot Vytauto Kubiliaus, poetas „plėtoja eilėraštį kaip muzikinę improvizaciją, grodamas garsų sąskambiais ir melodingais pakartojimais, lengvai pereidamas į kintančią džiazo ir bliuzo ritmiką, sukurdamas nepertraukiamo giluminio bangavimo magiją, kuri ištirpdo apriorinių nusistatymų pėdsakus“.

Išvertęs poezijos, dramaturgijos, prozos iš vokiečių, latvių, rusų, ukrainiečių, baltarusių, lenkų ir kt. kalbų. Jo paties poezija yra išversta į anglų, prancūzų, vokiečių, italų, ispanų, lenkų, latvių, estų, armėnų, gruzinų, norvegų, švedų, rusų, serbų, slovėnų, kroatų, korėjiečių ir kitas kalbas.

Paroda parengta skaitytojų Aptarnavimo skyriuje ir veiks iki gruodžio 30 d.

Vita Juškėnienė,

Zarasų r. sav. viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. autorės

Parašykite komentarą