Popietė „Kaip aš suprantu laisvę?“: Sausio 13-oji

Daugeliui keturiasdešimtmečių ir jaunesniems Vilniaus televizijos bokštas yra tik bokštas su veikiančiu restoranu arba stilizuota Kalėdų eglė.

Tačiau vyresnieji lietuviai ir besidomintys Lietuvos istorija Vilniaus televizijos bokštą sieja su kovomis, krauju pralietu dėl laisvės. 1991 metų sausio 13-osios naktį prie televizijos bokšto kruvinoje kovoje grūmėsi sovietų kariuomenės tankai ir ginkluoti kariai su beginkliais taikiais Lietuvos gyventojais. Nelygioje kovoje žuvo net keturiolika lietuvių, jauniausiam buvo išaušę tik septyniolika pavasarių. Kiekvienais metais sausio 13-ąją vyksta minėjimai, skirti Laisvės aukoms pagerbti. Renginiuose dalyvauja suaugusieji ir mokiniai.

Sausio 13-ąją Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos IV c klasės mokiniai su mokytoja Laimute Lumbiene dalyvavo Vaikų literatūros skyriaus organizuotoje popietėje „Kaip aš suprantu Laisvę?“. Skaitydami rašytojo Liudviko Jakimavičiaus literatūros tekstą apie sausio 13-ąją prie Vilniaus televizijos bokšto, sužinojo apie lietuvių vienybę. Tekstuose sekdami tos kruvinos nakties įvykių aprašymus chronologine seka sužinojo kodėl TAI įvyko. Kaip ryžtingai buvo nusiteikę susirinkusieji perskaitė Zarasų krašto gyventojo Sauliaus Žalkausko prisiminimuose, publikuotuose laikraštyje „Zarasų kraštas“. Baigę literatūrinę Sausio 13-osios kelionę moksleiviai apžiūrėjo įvykių akimirkas užfiksuotas nuotraukose. Išsirinkę po nuotrauką, pirmiausia jas aptarė porose su draugais. Po to papasakojo visiems dalyviams kas užfiksuota, koks laikas, įvykis, nuotaika. Po pažinties su tragiškos sekmadienio nakties įvykių kronika ir įvykių užfiksuotų nuotraukose aptarimo vyko refleksija. Dalyviai popieriaus lapeliuose užrašė savo emocinę būseną. Papasakojo kodėl vieni jaučiasi liūdni, neramūs, nustebę, susidomėję, kiti – laimingi.

Kūrybinėse dirbtuvėse „Sausio 13-osios naktis piešiniuose“ pavaizdavo tragiškos nakties įvykius, Lietuvos gyventojų vienybę, ryžtą. Moksleivių piešinių ekspozicija bus parengta Vaikų literatūros skyriaus edukacinėje erdvėje.

Zina Černovienė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos Inesos Dumbravienės

Parašykite komentarą