„Juozas Tumas Vaižgantas buvo pats neramiausias ir populiariausias prieškario laikų aukštaitis Kaune ir visoj Lietuvoj su savo meniškais pamokslais Vytauto Didžiojo bažnyčioje, savo gyvąja beletristika bei nepakartojama, gausia ir šiandien labai aktualia publicistika“, – taip rašytoją apibūdina jo memorialinio buto-muziejaus vedėjas Alfas Pakėnas.
Iš tiesų Vaižgantas yra vienas ryškiausių XX a. pradžios rašytojų, publicistų, savo kūryboje kėlęs besąlygiško atsidavimo ir meilės savo Tėvynei Lietuvai ir jos žmonėms idėjas, tautinio atgimimo legenda.
Savo kūriniuose rašytojas vaizdžiai parodė Lietuvos gyvenimą, jos kultūrines problemas, spalvingai išryškino lietuvio būdą.
Į savo kūrinius rašytojas yra sudėjęs daugybę „deimančiukų“. Štai keletas jo minčių apie…
…knygas dvasios alkiui numalšinti. Knygos inteligentui – pirmos rūšies reikalas. Tiesiog jo organizmo reikalas, nė kiek ne mažesnis už valgį, pirtį ir gimnastiką.
…kūrybą, talentingus kūrėjus ir apskritai rašyti mėgėjus O ilgesy! Tu vienas tegali mus išvaduoti iš kasdieninių gyvenimo voratinklių. Tu gi esi pats įkvėpimas. Tu gi pradžia bet kurios kūrybos.
…turtą ir kitas kūno ir dvasios vertybes. Pinigai ne viską užlopo: jie negrąžina prarastos sveikatos, ypač gi gyvybės ir tėvynės, kurios ir trokštant dažnai nebegalima bepasiekti iš tolimiausių kraštų.
Daug taiklių ir išmintingų Vaižganto citatų galite perskaityti T. Kontrimavičiaus sudarytoje knygoje „Vaižgantas apie…“. Skaitytojų aptarnavimo skyriuje rašytojui parengtoje parodoje – jo žinomi ir mažiau žinomi kūriniai „Dėdės ir dėdienės“, „Pragiedruliai“, „Rimai ir nerimai“, „Nebylys“, “Valiuko pasaka“, korespondencija ir literatūros kritikos knygos, o taip pat visas raštų rinkinys.
Šį rugsėjį minime lietuvių literatūros klasiko, prozininko, literatūros istoriko ir kritiko, publicisto Juozo Tumo Vaižganto 155-ąsias gimimo metines. Mylėkime ir skaitykime Vaižgantą.
Jurga Sagadinaitė
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė
Nuotr. Inesos Dumbravienės