Priešmokyklinukų pažintis su pasaka KITAIP

Gegužės 21 dieną Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje apsilankė mažieji bibliotekos bičiuliai – „Santarvės“ pradinės mokyklos priešmokyklinės grupės ugdytiniai su mokytoja Viktorija Cvetkova. Lankytojai dalyvavo edukacinėje veikloje „Pasakų šalies svečiai“.

Pasakos yra labai svarbios vaikų raidai dėl kelių priežasčių: skatina vaizduotės lavinimą, prisideda prie kalbos ir žodyno plėtros, ugdo moralines vertybes, formuoja kultūrinę tapatybę bei kultūrinį paveldą, skatina empatiją.

Lietuvių liaudies pasakos yra neatsiejama lietuvių tautos kultūros dalis, perduodanti jos išmintį, moralinius pamokymus ir istorines nuorodas iš kartos į kartą. Šios pasakos, turtingos vaizduotės ir simbolių, atspindi ne tik lietuvių tautosaką, bet ir visuotinį žmonių troškimą suprasti pasaulį, save ir supančią aplinką.

Lietuvių liaudies pasakų ištakos siekia senovės laikus, kai pasakos buvo perduodamos žodžiu iš kartos į kartą. Jos buvo pasakojamos šeimose, per šventes ir kitokius susibūrimus, ilgais žiemos vakarais dirbant įvairiausius darbus. Pasakos ir šiais laikais skaitomos, inscenizuojamos teatruose bei filmuose.

Pasakos klasifikuojamos į kelias kategorijas: stebuklines, gyvūnines, buitines, etiologines.

Priešmokyklinukai susipažino su pasaka „Vištytė ir gaidžiukas“ dalyvaudami kūrybinėse interaktyviose veiklose. Susiskirstę grupėmis ir naudodami pirštukines lėlytes vieni vaidino pasirinktas roles, o kiti stebėjo ir klausėsi. Po to leido draugams pasimatuoti aktoriaus profesiją, patys tapdami žiūrovais.

Refleksijos metu kiekvienas dalyvis išsirinko po labiausiai patikusį personažą ir piešė jų portretus. Favorite tapo kiaulė, jos portretų nupiešė daugiausiai.

Lietuvių liaudies pasakos yra neįkainojamas kultūros turtas, perteikiantis tautos išmintį, vertybes ir istoriją.

Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos Inesos Dumbravienės