Pristatyta Jūratės Klimaitytės-Mardosienės knyga „Namo pareit“

Rugpjūčio 3 dieną Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pristatyta Jūratės Klimaitytės-Mardosienės  fotografijų ir poezijos knyga „Namo pareit“. Gausiai susirinkusius į knygos sutiktuves pasitiko ne tik nauja knyga, bet Jūratės autorinė didelio formato fotografijų paroda ir meniniai atvirukai.

Jūratė Klimaitytė-Mardosienė mums pažįstama kaip mokytoja, žurnalistė, eilėraščių autorė, literatė, o dabar jau ir fotografė. Nauja Jūratės fotografijų ir poezijos knyga „Namo pareit“ – puikus vaizdų ir eilėraščių derinys.  Galima skaityti ne tik tekstus, bet ir vaizdus, nes jie taip pat kalba.

Renginio metu Jūratę kalbino Danutė Kiltinavičienė, Zarasų viešosios bibliotekos skyriaus vedėja.

Kur pradžia? Kaip poezija ir fotografija atsirado Tavo gyvenime?

„Pradžia kaip ir visiems – buvo vaikystė, jaunystė“, – juokavo Jūratė. Pasak knygos autorės, ji fotoaparato niekada nepaleidusi,  gal kiek apleidusi. O rašyti irgi pradėjusi dar mokykloje Prienuose, buvusi aktyvi literatė, dalyvavusi mokyklos literatų būrelyje. Viename literatų sąskrydyje Alytuje rašytojas R. Lankutis pacitavęs jos eilėraštį, kaip vieną iš geriausių, o poetas Just. Marcinkevičius tuomet  įteikęs savo poezijos knygą ir pasakęs „Rašyk“.

Kaip kilo mintis išleisti šitą knygą?

Jūratė pasakojo, kad nuotraukų  yra sukaupusi tūkstančių tūkstančius; eilėraščių irgi susikaupė per laiką. O artėjant gimimo jubiliejui ji apsisprendusi parengti „ataskaitą“ sau ir savo bičiuliams – išleisti knygą.

Kodėl „Namo pareit“?

Jūratė kalbėjo, kad jai namai – tai vieta, kur ji gali būti savimi. Ir Zarasai jai yra namai. Nors šis miestas nėra jos gimtinė. 1987 m. su darbo paskyrimu, kaip jauna specialistė, ji atvyko į Zarasus ir pasiliko. „Čia prabėgo mano jaunystė, čia subrendau, čia mano žurnalistika, čia „Jūratė deputatė”, čia mano šeima, mano namai ir kažkuriame ežere čia paskendo ir mano širdis,“ – prisipažino.

Zarasai. Zarasų krašto paletė – kokia ji Jūratės akimis?

Knygos autorė šmaikštavo, kad Zarasai visada labai gražūs, visais metų laikais. Ir čia gyvenant tiesiog negalima nedainuoti, nefotografuoti.

Ar galėtum išskirti kokią nuotrauką, kuri Tau brangiausia? Ar netikėčiausia?

Jūratė šypsodamasi pasakojo kad netikėčiausia nuotrauka yra su trimis avimis. Tos avys iš  menininkės Aušros Mačiulytės ūkio, ir pavadinimas fotografijai sugalvotas labai geras „Mes paukščiai“.

Iš ko mokeisi fotografuoti? Ar turėjai gerų patarėjų?

Dar mokyklos laikais Jūratė lankė fotobūrelį, vėliau universitete gilinosi į fotografijos meną ir techniką. Prorečiai bendrauja su profesionaliais fotografais, kurie duoda tinkamą postūmį. Štai „Saulės šventėje“ Prienų rajone ji susitikusi senosios kartos fotografą Vytautą Daraškevičių, kuris Lietuvą fotografuoja jau virš penkiasdešimt metų. Jūratė jam parodžiusi savo albumą ir buvo labai nustebinta, sulaukusi iš jo tiek dėmesio. Gavusi gerų patarimų, o ir pagyrimų sulaukusi.

Jūratę šiltai pasveikino Zarasų rajono savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojas Gediminas Gaidamavičius. Iš Kelmės atvyko pasveikinti jos knygos maketuotojas Rolandas Kančauskas. Sveikino įstaigų vadovai, kolegos, draugai, kiemo kaimynai,  Zarasų folkloro grupė „Seluona“, kurio narė yra Jūratė, ir buvusi grupės siela Rimutė Vitaitė.

O antroji renginio dalis – visų bendravimo su visais – tęsėsi su naminiais lašinukais, juoda duona, agurkais ir sausainiais.

Jūratės knygą pavartyti ir paskaityti galėsite bibliotekos I aukšto galerijoje. O fotografijų paroda veiks iki rugsėjo 3 dienos bibliotekos III a. skaitykloje.

Saulė Pelekienė, Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Donato Merkio

Parašykite komentarą