Romantinio stiliaus kompozitorius

Lietuvių kompozitoriaus Balio Dvariono 120-toms gimimo metinėms paminėti parengtoje muzikos perklausoje,  apsilankė Zarasų profesinės mokyklos 10 a klasės moksleiviai. Susidomėję klausėsi pasakojimų  apie kompozitorių Balį Dvarioną, jo kūrybą, jo rašytą įvairių žanrų muziką. Tai ir opera, baletas, simfonija, koncertai, uvertiūros, kameriniai opusai, muzika kinui ir teatrui. Kompozitoriui romantinė stilistika visuomet buvo artima todėl jo muzikoje susipynė Vakarų ir Rytų Europos romantikų įtaka.

Į lietuvių muzikos istoriją kompozitorius įėjo ir kaip vieno pirmųjų baletų, pirmojo koncerto smuikui kūrėjas.  Kompozitoriaus muzika iki šiol gyvuoja koncertų scenose, žavi melodingumu, poetika, spalvinga harmonija ir instrumentuote, grakščiu virtuoziškumu.

Kompozitorius savo muzikiniu pašaukimu skleidė grožį, gėrį, harmoniją ir žmogų pakėlė virš kasdienybės. Perklausos metu besiklausydami ištraukos iš operos „Dalia“, Dalios arijos jautėme momento nuotaiką ir jausmus. Klausėmės sonatą „Baladė smuikui ir fortepijonui“ iš vinilinės plokštelės „B.Dvarionas Kūriniai smuikui“. Sužavėjo ir miniatiūros fortepijonui iš ciklų „Mažoji siuita“ ir „Žiemos eskizai“.

Viename savo laiškų B. Dvarionas rašo: „… Apie ką galvosiu bedirbant? Apie saulę. Man rodos, saulė – aruodas šilumos, na ko tik nori…“ Pasiklausę kompozitoriaus kūrinių visi savyje išsinešė po spindulėlį šilumos.

Vita Juškėnienė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Aptarnavimo skyriaus vyresnioji bibliotekininkė

Nuotr. Jūratės Stacevičiūtės

Parašykite komentarą