Simplicijaus nuotykiai

Hansas Jakobas Christoffelis von Grimmels­hausenas (1622–1676) dalyvavo Trisdešimties metų kare kaip arklininkas, raštininkas. Naudojosi daugeliu slapyvardžių, todėl ne visi kūriniai tiksliai identifikuoti. Parašė 10 romanų ciklą. Autorius buvo neįtikėtinai apsiskaitęs žmogus, sugebėjęs savo žinias genialiai įpinti į sąmojingą, įdomią, sodrią Trisdešimties metų karo įvykius atspindinčią istoriją. Jo, ko gero, žinomiausias kūrinys vadintinas romanu tik sąlyginai – „Simplicijaus nuotykiai“ netelpa į siaurus kokio nors vieno žanro rėmus, tai – nuotykių, satyros, šelmių, istorinio romano, socialinės kritikos, kelionių, fantastikos bei visų įmanomų literatūrinių elementų lydinys. Ne veltui iš šio šedevro mokėsi Johannas Wolfgangas von Goethe ir Günteris Grassas, kurdamisavo didžiuosius kūrinius.

Hanso Jakobo Christoffelio von Grimmelshauseno šelmių baroko laikotarpio romanas „Simplicijaus nuotykiai“ („Der Abentheuerliche Simplicissimus Teutsch“) laikomas pirmu vokiškai parašytu nuotykių romanu ir savo reikšme Europos literatūrų raidai lyginamas su kiek anksčiau pasirodžiusiais François Rabelais „Gargantiua ir Pantagriueliu“ bei Miguelio de Cervanteso Saavedros „Don Kichotu“. Knyga trykšta sąmoju, nuotaikingais pasakojimais ir kandžia satyra. Romano herojus ne tik iš arti pamato Trisdešimties metų karo vingius ir siaubus, bet ir, patekęs totorių nelaisvėn, nukeliauja net iki Korėjos, Japonijos ir grįždamas užsuka į Egiptą. O epizodą, kuriame herojus vienišas po audros atsiduria saloje ir ten ilgėliau gyvena, galima laikyti ir pirmąja robinzonada.

Knygą galite rasti ir užsisakyti Vaikų literatūros skyriuje.

Simplicijaus nuotykiai : [romanas] / Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen. – [Vilnius] : Hieronymus, [2022]. – 488 p.

https://ibiblioteka.lt/metis/publication/LIBIS000000178869?q=6i1rgi5in

Parašykite komentarą