Susitikime auštant! Šiaurės šalių literatūros savaitė

Lapkričio 14–18 d. tradiciškai minime Šiaurės šalių literatūros savaitę, kurios metu sutartu laiku Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekose, mokyklose, ikimokyklinio ugdymo, kitose kultūros ir švietimo įstaigose organizuojami Šiaurės šalių literatūros skaitymai, puoselėjantys garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, populiarinantys šių šalių literatūrą ir prisidedantys prie skaitymo skatinimo. Šios savaitės metu rengiami skaitymai vaikams „Auštant“ ir skaitymai suaugusiesiems „Sutemų valanda“.

Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitė kviečia skaityti apie Šiaurės šalių gamtą. Meilė ir pagarba gamtai yra giliai persismelkusi mūsų kultūroje ir užima svarbią vietą Šiaurės šalių literatūros ir pasakojimų tradicijose. Šiaurietiška gamta mus ne tik sieja, bet ir byloja mums apie įvairovę ir turtingumą atšiauriame Žemės lopinėlyje. Per pandemiją netekę galimybės keliauti į pamėgtus tropinius paplūdimius ėmėme labiau domėtis savo kraštais – ugnikalniais vakaruose, ledynais šiaurėje, geltonai švytinčiais rapsų laukais pietuose ir tūkstančiais ežerų rytuose. Žmogaus ryšys su gamta yra pagrindinės šių metų skaitymams atrinktų knygų temos.

Skaitymams jaunesnio amžiaus vaikams „Auštant“ šiemet siūloma Malin Kivelä ir Martin Glaz Serup paveikslėlių knyga „Jei sutiktum lokį“ (į lietuvių kalbą neversta).

„Jei sutiktum lokį“ – puikus bendradarbiavimo kuriant paveikslėlių knygą pavyzdys. Martin Glaz Serup iš Danijos ir Malin Kivelä iš Suomijos yra knygos teksto autoriai, o iliustracijas kūrė Lina Bondestam iš Suomijos. Šilto humoro pilna knygelė nagrinėja klausimą, ką reikėtų daryti sutikus lokį. Žmogaus ir lokio susitikimas yra aprašomas žaismingai rimtai, visas pasakojimas balansuoja tarp faktų ir išmonės. Knyga nominuota Šiaurės Tarybos Vaikų ir jaunimo literatūros premijai 2022.

Knygos ištrauką skaitymams rasite čia.

Skaitymams suaugusiesiems „Sutemų valanda“ siūloma Patrik Svensson knyga „Apie ungurius ir žmones“ (vertė Alma Braškytė, išleido „Baltos lankos“, 2020). Skaityti siūloma šias knygos ištraukas: „Prie upės“ (p. 15–21) ir „Pažiūrėti unguriui į akis“ (p. 36–41).

Šių metų skaitymams siūloma knyga pasakoja apie paslaptingąjį ungurį ir tuo pačiu apie rašytojo ryšį su tėvu bei kaip judviejų ryšį sustiprino mįslingiausia pasaulio žuvis. Ilgus metus mokslininkams nepavykdavo įminti ungurio mįslės – kur jie veisiasi, poruojasi, miršta. Autorius pasakoja istoriją apie ant išnykimo ribos esančią rūšį, grožinius intarpus pindamas su mokslo populiarinimo tekstais. Skaitytojas kviečiamas leistis drauge į autoriaus vaikystės prisiminimus šalia lėtai tekančios upės ir laukinio gluosnio. Ten, šiaurietiškoje gamtoje, tėvą ir sūnų jungia tylus bendrystės jausmas.

Knygos ištraukas skaitymams rasite čia.

Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ sąjungos vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui bei pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra. Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės ir jų kaimyninėse šalyse organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.

Kviečiame savo kaimo bibliotekoje skaityti kartu su bibliotekininke ir draugais:

Lapkričio 12 d. 12 val. Smalvų bibliotekoje edukacinė veikla „Šiaurės gamtos ypatumai”.

Lapkričio 12 d. 12 val. Imbrado bibliotekoje garsiniai skaitymai „Kelionė su knyga“.

Lapkričio 12 d. 15 val. Sadūnų bibliotekoje S. Nordgvist knygelės „Ką tu moki, Personai ? “ garsinis skaitymas.

Lapkričio 14 d. 12 val. Turmanto bibliotekoje garsiniai skaitymai.

Lapkričio 14 d. Dusetų K. Būgos bibliotekoje  garsiniai skaitymai „Auštant”.

Lapkričio 14 – 23 d. Viešosios bibliotekos ligoninės padalinyje dokumentų paroda ,,Šiaurės gamta”.

Lapkričio 15 – 19 d. Antazavės bibliotekoje paveikslėlių paroda „Trolių Mumių gėlės ir medžiai”.

Lapkričio 15 d. 14.30 val. viešosios bibliotekos ligoninės padalinyje garsiniai skaitymai, piešimo valandėlė „Šiaurės gamta knygose ir vaikų piešiniuose”.

Lapkričio 15 d. 16 val. Samanių bibliotekoje garsinio skaitymo popietė šeimai.

Lapkričio 18 d. 15 val. Degučių bibliotekoje garsiniai skaitymai.

Lapkričio 18 d. 15 val. Salako bibliotekoje edukacinė popietė „Šiaurietiško gyvenimo vaizdai”.

Zarasų r. sav. viešosios bibliotekos informacija

Parengta pagal https://www.ibbylietuva.lt/ ir https://skaitymometai.lnb.lt/