Suvokus save – metų našta nesunki.

Rugsėjo 9 d. lietuvių literatūros klasikui, rašytojui, dramaturgui, eseistui, politiniam bei visuomeniniam veikėjui Vytautui Bubniui sukanka 90 metų.

V. J. Bubnys gimė 1932 m. rugsėjo 9 d. Čiudiškiuose, Prienų valsčiuje (Mirė 2021 balandžio 24d.) 1953 m. baigė Prienų vidurinę mokyklą. 1953-1957 m. studijavo Vilniaus pedagoginio instituto Lituanistikos fakultete, įgijo lietuvių kalbos ir literatūros dėstytojo specialybę. 1957-1964 m. buvo Kauno 9-osios vakarinės pamaininės vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas. 1965-1966 m. – žurnalo „Moksleivis“ redakcijos vedėjas, 1966-1974 m. vyriausias redaktorius. 1976-1981 m. ir 1991 m. ėjo Lietuvos rašytojų sąjungos valdybos pirmininko pavaduotojo pareigas. Nuo 1981 m. atsidėjo tik kūrybiniam darbui. Aktyviai dalyvavo tautiniame atgimime: 1988 m. buvo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Sąjūdžio Seimo ir tarybos narys, 1992-1996 m. – Seimo narys.

V. J. Bubnys  – vienas produktyviausių ir skaitomiausių prozininkų Lietuvoje, parašęs 44 prozos knygas, tarp jų – 19 romanų. Jo kūrinių išversta į daugiau nei 20 kalbų, o keli kūriniai ekranizuoti.

V. J. Bubnys yra vienas ryškiausių mūsų literatūros kūrėjų, įnešęs svarų indėlį į lietuvių literatūrą ir Lietuvos kultūrą. Rašytojas, nors regėdamas ne visada jį džiuginančias visuomenines ir politines permainas, iki pat gyvenimo pabaigos deklaravo šviesų gyvenimo džiaugsmą, tikėjo meno galia ir daugiausia dėmesio savo kūryboje skyrė paprastam žmogui, jo dramatiškai vidinei būsenai, jo elgesiui sudėtingais istoriniais laikotarpiais,  per kuriuos atskleidžiama tautos istorija, tradicinių vertybių raida.

V. J. Bubnys buvo apdovanotas daugybe premijų, tarp jų: 1970 m. – Žemaitės literatūrine premija už apsakymų knygą „Gegužio nemiga“, 2003 m. – „Varpų“ literatūrine premija už apsakymą ‘Balsas sniegynuose“, 2005 m. – už romaną ‘Tas ryto laukimas“ – JAV lietuvių tautinės sąjungos 1-ąja premija ir Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrine premija, 2008 m. – Vyriausybės kultūros ir meno premija. 1998 m. rašytojui buvo įteiktas LDK Gedimino ordino Karininko kryžius, o 2002 m. – suteiktas Prienų garbės piliečio vardas.

Vita Juškėnienė,

Zarasų viešosios bibliotekos. vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos autorės