„Tarnaukite Lietuvai“ medaliu apdovanota Giedrė Mičiūnienė

Sveikiname GIEDRĘ MIČIŪNIENĘ – 2024 m. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatę. Džiaugiamės ir didžiuojamės!

2024 m. kovo 18 d. Panevėžio kultūros centre vyko iškilminga Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalių „Tarnaukite Lietuvai“ įteikimo ceremonija. LR Seimo įsteigti medaliai įteikti šešiolikai laureatų.

Už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią tautiškumą ir dvasines vertybes apdovanota Giedrė Mičiūnienė. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės medalį „Tarnaukite Lietuvai“ ir jo liudijimą įteikė LR Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Apdovanojimas medaliu 2011 m. LR Seimo sprendimu įsteigtas pagerbiant iškilią Gabrielės Petkevičaitės-Bitės asmenybę ir skiriamas siekiant skatinti Lietuvos visuomenę dirbti valstybės labui ir jos gerovei, reikšti ir įgyvendinti pozityvias idėjas, brandinančias visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę ir kultūrinį sąmoningumą. Medalis teikiamas iškilios visuomenininkės gimimo dieną. Giedrės kandidatūrą pateikė Zarasų rajono savivaldybė ir mokslininkė dr. Jūratė Jankauskienė.

Giedrė Mičiūnienė – baltoji metraštininkė

Nuo publicistikos iki tiriamosios veiklos – Giedrės kūrybos tematika plati. Jos išleistos knygos turtina Zarasų krašto kultūros paveldą ir kultūrinį gyvenimą: „Turmanto kaleidoskopas“ (2009 m.), „Širdies žodžiai“ (2011 m.), „Žodžių kalbėjimas“ (2011 m.), „Širdies žodžiai“ (2011 m.), „Šaram baram“, (2016 m.), „Švenčių belaukiant“ (2017 m.), „Kuo mes vardu?“ (2018 m.), su Natalija Oginskiene išleista knyga „Turmantas: dokumentai, įvykiai, žmonės“ (du leidimai, 2020), biografinis leidinys „Alfonsas Merkys: mano gyvenimui užteks kuklaus prisiminimo“ (2020), „Baltriškių Šv. Kazimiero bažnyčios istorija“ (2020 m.), Rokiškio krašto šventovės ir varpai: XIII–XXI a. (2021 m.), „Dusetų Švč. Trejybės parapijos šimtmečiai“ (2021 m.). su kanauninku kunigu Stanislovu Krumpliausku  „Žmogaus rankos daro stebuklus“ (2021 m.), „Gyvenimas – tai keistas sielos skrydis“ (2020 m.), „Dusetų Švč. Trejybės parapijos šimtmečiai“, 2021, „Kunigas – žmogus“ (2022 m.), su dr. J. Jankauskiene „Gema – tiesos sesė” (2023 m.) ir kt. Didžiąją dalį darbų ji atlieka savanorystės pagrindais!

Daugybė G. Mičiūnienės parengtų straipsnių, interviu su krašto ir Lietuvos šviesuoliais ne tik garsina kraštą, bet atskleidžia autorės pagarbų požiūrį ir meilę žmonėms, rodo jos smalsumą ir atvirumą gyvenimui. Nuoširdūs ir šilti jos straipsniai, atskleidžiantys žmonių talentus, organizuojamus kultūros įvykius, meno parodų atidarymus, įamžinantys kultūros paveldo ir kraštui svarbias asmenybes pasiekia skaitytojų širdis ir yra spausdinami rajono, regiono ir respublikos spaudoje ir el. spaudoje.

O kur dar poezijos knygos, poezijos rinkiniai: „Džiugesiu kilti“, „Gyvenimą švęsti“, „Ilgesy būti“ ir kt. – džiuginantys, įkvepiantys. Giedrės Mičiūnienės kūryba publikuojama „Zarasų krašto“, „Utenio“, „Utenos dienos“ laikraščiuose. Dabar aktyviausiai – socialiniame tinkle Facebook.

Ilgas apdovanojimų sąrašas

Įvairus ir ilgas Giedrės Mičiūnienės apdovanojimų sąrašas atveria didelės talento, darbštumo ir pareigos galimybes. 2004 m. už poetinę kūrybą ji tapo Metų literato premijos laureate, 2011 m. – Felikso Jakubausko premijos laureate. 2019 m. už aktyvią Turmanto istorijos išsaugojimą ir sklaidą, nuoširdų ir profesionalų jaunos kartos dvasinį ir patriotinį ugdymą, reikšmingą švietėjišką žurnalistinę veiklą ir lietuvybės puoselėjimą ji apdovanota daktaro Dominyko Bukonto premija. 2021 m. Giedrė Mičiūnienė paskelbta Lietuvos labdaros ir paramos fondo „Baltasis balandis“ organizuoto kūrėjų konkurso laureate. 2024 m. tapo prizininke Lietuvių kalbos instituto surengtame 6-ajame nacionaliniame konkurse „Mano žodynas“, skirtame K. Būgos pirmojo „Lietuvių kalbos žodyno“ sąsiuvinio 100-mečiui paminėti, parengusi žodyną „Zarasų rajono kapinėse esančių antkapinių paminklų įrašų abėcėlinis žodynas“, 2024 m. paskelbta Pasvalio Mariaus Katiliškio bibliotekos konkurso laimėtoja už miniatiūrų ciklą „Katiliškis“. Ir sąrašas tikrai ne baigtinis.

Lai Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodžiai būna mums visiems įkvėpimuYpatingas tas mūsų gyvenimas. Mylėk idėją, atsiduok jai kūnu ir siela, tarnauk visa širdimi, visomis jėgomis, visu atsidavimu… o jei nieko neparašei, nieko tavo raštų neliko, praėjai, numirei ir žuvo amžinai tavo vardas“

Plačiau https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35403&p_k=1&p_t=287871

Parengė Jolanta Lementauskienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja

Fotografijos J. Lementauskienės, A. Stunžėno ir lrs.lt