Uždekim širdyje po šventinę žvakutę, pasidalindami šviesa ir ugnimi

Iš rytų, prasidedančių paukščių čiulbesiu ir šviesėjančių vakarų, gaivaus lietaus atpažįstame pavasarį. Jo žavesys dažniau atveria langus ir mūsų širdis gražioms svajonėms, geresniems darbams, sustiprina tikėjimą sėkme. Kartu su pavasariu kasmet sulaukiame šv. Velykų – didžiausios pavasario šventės. Ši šventė simbolizuoja viską, ką galime sieti su pavasariu : atgimimą, atsinaujinimą, naują pradžią. Pavasario šventės buvo švenčiamos ir prieš krikščionybės atėjimą, o naujoji religija perėmė tam tikrus papročius ir atnešė naujų. Velykos mūsų protėvių buvo švenčiamos kaip gamtos atbudimo šventė. Šiais laikais Velykos minimos marginant kiaušinius, žaidžiant velykinius žaidimus, ruošiant Velykų patiekalus.

Kiaušinis simbolizuoja naują gyvybę, vaisingumą. Jų marginimas atspindi margintojo lūkesčius, o skirtingos spalvos reiškia įvairius dalykus : raudona – gyvybę, žalia – augmeniją, geltona – javus, juoda – žemę, mėlyna – dangų. Populiariausi ornamentai yra saulutės, žvaigždės. Jie dažnai būna išskutinėjami peiliu arba išpiešiami tirpintu vašku. Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengtoje parodoje „Uždekim širdyje po šventinę žvakutę, pasidalindami šviesa ir ugnimi“ knygoje „Marcelijaus margučiai“ rašytojas sako, jog „…marginimas, skutinėjimas tapdavo tokiu visišku “nusiraminimu, kuris kitokiais būdais visai nepasiekiamas, tai esu net pavadinęs meditacija.“ Apie Velykų tradicijas, papročius pasakojama knygose „Lietuvių kalendorinės šventės“, L. Klimka „Tautos metai“, P.Dundulienė „Lietuvių šventės. Tradicijos, papročiai, apeigos.“ Kaip paruošti velykinį vaišių stalą pasisemsite idėjų iš knygų „Šventiniai kepiniai“, „Šeimos šventės“, „Desertai“, H. Taperio „Stalo serviravimas„. Šias ir kitas knygas rasite skaitytojų aptarnavimo mokslo šakų skyriuje.

Velykos tai metas kai po žiemos miego pabunda ne tik gamta, bet ir kiekvienas iš mūsų. Tad skleiskime šilumą, dalinkimės meile ir užkrėskime vieni kitus džiugia nuotaika.

Parengė Aldona Kazlauskienė

Zarasų r. sav. viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. Inesos Dumbravienės