Zarasų idilė arba Jonui Mekui 100 m.

Šiais, 2022 metais Lietuva ir visas pasaulis mini poeto ir rašytojo, avangardinio kino kūrėjo ir kino kritiko Jono Meko 100-ąsias gimimo metines. J. Mekas gimė 1922 m. gruodžio 24 d. Semeniškių kaime (Biržų. r.), 1943 m. baigė Biržų gimnaziją. Nuo 1949 m. gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose. 1949 m. įsigijęs pirmąją filmavimo kamerą pradėjo filmuoti savo gyvenimo įvykius, vėliau susidomėjo avangardistiniu kinu.

Lietuvos Respublikos Seimas įvertindamas, kad J. Meko kūryba buvo itin svarbi pasaulinei kultūrai ir naujų meno formų paieškai, kad menininko J. Meko avangardinė kino ir literatūrinė kūryba formavo visuomenės istorinę sąmonę, skatino neprarasti lietuviškumo ir garsino Lietuvos vardą – 2022- uosius metus paskelbė Jono Meko metais.

Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje šio menininko jubiliejui, bendradarbiaujant su Radvilų rūmų dailės muziejumi buvo atidaryta fotografijų ekspozicija „Semeniškių idilės“. Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos 7 b ir 7 c klasių moksleiviai – Kūrėjų klubo nariai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Andželika Vitkūniene pakviesti į kūrybinio rašymo veiklą „Zarasų idilė“.

Apžiūrėję 27 nuotraukas, kuriose žymūs Lietuvos menininkai ir J. Meko žmona Hollis Melton užfiksavo pirmuosius Jono Meko sugrįžimus į gimtuosius Semeniškius, moksleiviai įsikūrę renginių salėje ruošėsi kūrybinei veiklai. Žaidė susipažinimo žaidimus. Klausydamiesi pasakojimų susipažino su menininko gyvenimu, kūryba, sužinojo kodėl turėjo išvykti iš Lietuvos, koks santykis su artimaisiais. Žiūrėdami filmą galėjo palyginti kokia vaizdo fiksavimo įranga buvo anksčiau, kokia jos kokybė lyginant su šių dienų galimybėmis. Sužinojo, ką simbolizuoja 26 „Semeniškių idilės“. Klausėsi edukatorės Onos skaitomą 10-ąją idilę.

Po pažintinių veiklų atėjo metas kūrybinei užduočiai. Kiekvienas galėjo išsirinkti eilutę iškirptą iš J. Meko idilės, įterpti užsirašytus žodžius iš matyto vaizdo filmo, iš  klausyto teksto ir pasisėmę minčių, sukurti po vieną, 27-ąją idilę apie Zarasus. Vieni autoriai savo kūrinius sudėję į vokus ir užrašę adresatą išsinešė, kitų kūriniai eksponuojami parodoje „Zarasų idilė“ Vaikų literatūros skyriaus edukacinėje erdvėje.

Zina Černovienė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos autorės