Animacijos klasikas

Volto Disnėjaus gimimo (1901-12-05 ) 120-mečiui skirta animacinių filmų peržiūra Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko gruodžio 1 dieną. Joje dalyvavo „Lakštingalos“ mokyklos auklėtinių grupė.  Mažieji bibliotekos lankytojai mediatekoje galėjo peržiūrėti  V. Disnėjaus animacinius filmus „Liūtas karalius“, „Mikė Pūkuotukas“, „Tomas ir Džeris“.

1922 m. iškilo animacinių filmų „dievas“ Voltas Disnėjus –Valteris Elijus Disnėjus (Walter Elias Disney). Nuosavoje animacinių filmų studijoje Kanzaso mieste jis sukūrė pirmąjį savo kūrinį „Mažasis raudonas riedantis gobtuvas“ (pažodžiui verčiant). Vėliau Disnėjaus studijoje buvo sukurti  tokie animaciniai šedevrai kaip „Peliukas Mikis“ ir daugelis kitų. 1940 metai – Disnėjaus „aukso amžius“. Tuomet buvo pradėti  kurti pilnametražiai animaciniai filmai, tokie kaip „Pinokis“, „Snieguolė ir 7 nykštukai“ ir kiti.

Greta animacinių sėkmingai buvo kuriami ir vaidybiniai meniniai, muzikiniai filmai, iš kurių didžiausios sėkmės sulaukė „Merė Popins“, kuri atnešė dar vieną „Oskarą“. Lyg tarp kitko – ieškant naujų herojų animaciniams filmams – įvairiose šalyse nufilmuota dokumentinė medžiaga apie gyvūnus davė pradžią visai dokumentinių filmų apie gamtą serijai „Tikro gyvenimo nuotykiai“.

Visą gyvenimą kolekcionavęs miniatiūrines daiktų ir gyvūnų kopijas, savo animaciniuose filmuose Voltas Disnėjus sukūrė ironišką žmonių kopijų pasaulį.

Kaip dailininką karikatūristą jį labiausiai domino ekscentriškai komiška personažų išorė. Jo filmų veikėjai savo elgesiu buvo panašūs į žmones, bet charakteriu išliko gyvūnai. Peliukas Mikis, kalbėjęs paties V. Disnėjaus balsu, buvo pripažintas tikslia jo kopija – toks pat nenustygstantis ir nervingas. Tad studijos dailininkai, vienu ar kitu atveju nerasdami tinkamos šio veikėjo išraiškos, prašydavo V. Disnėjaus pavaidinti ir, jį nufotografavę, pagal nuotraukas kurdavo piešinius.

Valterio Elijaus Disnėjaus gyvenimo aprašymą amerikiečiai vadina stebuklingu pasakojimu apie sėkmę. Jo biografijose mirga dolerio ženklu pažymėti šešiaženkliai skaičiai, amerikiečių akimis, matyt, ir turintys tą sėkmę apibūdinti. Tačiau daug svarbesnė yra kita šio kuklaus ir užsispyrusio žmogaus gyvenimo pusė – pinigai jam tebuvo priemonė svajonėms įgyvendinti: įrodyti, kad animacija yra visavertis menas, ir sukurti tokią stebuklų šalį, kurioje žmonės gerai praleistų laiką.

 Bibliotekos mediatekos fondo filmus taip pat yra galima imti į namus nemokamai.

Parengė Olga Černova, Vaikų literatūros skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Parašykite komentarą