„Apie  „Pupą“ ir „Zoologijos sodą internete“

Saulėtą „Saugesnio interneto savaitės“ ketvirtadienį Vaikų literatūros skyriuje svečiavosi Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos IV c klasės mokiniai su mokytoja Svetlana Andriuškevičiene. Moksleiviai dalyvavo edukaciniame renginyje „Apie „Pupą“ ir „Zoologijos sodą internete“. Puikiai suprasdami, kad su internetu susietas ne tik mokymosi procesas aktyviai dalyvavo parengtose interaktyviose veiklose.

Pirmiausia kiekviena komanda išsirinko ir užsirašė jų nuotaikas ir charakterius atspindintį pavadinimą. Vieni buvo romantiški, kiti rimti: „Mergaičių svajonės“, „Lapiukai“, „Geležinis vilkas LT“, „Žvaigždžių komanda“.

Internetas, skaitmeninės technologijos – tai ne tik privalumai, bet ir grėsmės paliečiančios suaugusius ir vaikus. Todėl svarbu skatinti vaikų sąmoningumą ir kritinį mąstymą. Tai ir interaktyvios veiklos buvo tiesiogiai susijusios su dažnai pasitaikančiomis grėsmėmis – komentarais  ir nuotraukomis. Komentarais, kaip ir netinkančiomis nuotraukomis dažnai piktavališkai siekiama pasityčioti ar skleisti melagingas žinias.

Dalyviai rašė komentarus perskaitytai teksto (lietuvių liaudies pasaka „Pupa“) ištraukai. Komentarai buvo labai įvairūs – vieniems tekstas kėlė abejones, neatsakytus klausimus, kiti užjautė ar pateisino personažus, o tretiems labai patiko visas literatūros kūrinys. Ir kaip komisijos narė Vidmina prasitarė, kad tai patys maloniausi žodžiai bibliotekininko ausiai. O Jurga apibendrindama pastebėjo, kad „Geležinis vilkas LT“ nariai drąsiausiai reiškė savo nuomonę, o „Lapiukai“ buvo tiksliausi. Ir dar labai džiugu, kad visi komentarai buvo korektiški.

Žiūrėdami animacinį filmą „Zoologijos sodas internete“ (aut. Achmed Abdel-Salam, B. A. ir Daniela Drobna) užsirašė kas juos sudomino, kokios grėsmės tyko internete, kaip jų išvengti. Pastebėjo, kad nereikia aklai visais ir viskuo tikėti, kad nebūtum apgautas. Kad internetas naudingas, bet gali grėsti ir priklausomybė naudojantis nesaikingai. Reikia būti atidiems, o patarimų ir pagalbos prašyti tėvų ir suaugusiųjų, kuriais pasitiki.

Įtvirtindami žinias apie nuotraukų viešinimą periodiniuose spaudiniuose ieškojo nuotraukų netinkančių viešinimui. Kiekviena komanda pakomentavo, kodėl jų nuomone jos netinka: per daug nuogo kūno, užfiksuoti vaikų veidai, gali įžeisti kitų konfesijų žmones, alkoholio reklama…

Šioje edukacijoje kūrybinių interaktyvių užduočių  metu moksleiviai sustiprino savo skaitmeninio raštingumo įgūdžius, išmoko kritiškai vertinti skaitmeninių technologijų privalumus ir trūkumus. Iš, žinoma, bus saugesni internete.

Zina Černovienė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos aut. ir V. Juškėnienės