Penktadienio rytą, dulksnojant šiltam lietučiui, į biblioteką sugūžėjo būrys ankstyvųjų lankytojų. Tai – Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos antros a klasės mokiniai, atvykę į biblioterapinio skaitymo edukaciją.
Biblioterapija yra psichoterapinis metodas, kuriame naudojamos knygos ir skaitymas siekiant padėti žmonėms įveikti emocinius, psichologinius ar socialinius sunkumus bei lavinti savęs pažinimą. Toks skaitymo metodas skatindamas refleksiją, identifikaciją su knygos personažais ar situacijomis, taip leidžia dalyviams išreikšti savo jausmus ir mintis.
Skaitant apie įvairius personažus ir jų patirtis, vaikai gali išmokti, kaip valdyti savo emocijas, reaguoti į iššūkius bei sunkumus. Literatūros kūriniuose aprašomos istorijos ir veikėjai gali būti kaip atvaizdai, kurie padeda vaikams išmokti tinkamai susidoroti su savo jausmais.
Šios dienos užsiėmimo metu dalyviai, pirmiausia, lavindami savęs pažinimą iš „Emocijų rato“ rinkosi jų būseną atspindinčią emociją. Klausėsi pasakos apie Pelėdą Drūliją (aut. Inga Narijauskienė). Kartu su Drūlija mėgavosi čiobrelių aromatu, šildėsi saulutės spinduliuose, šypsojosi prisimindami sraigių lenktynes. Stebėjosi Drūlijos Gero Ūpo atsargų lentynose išrikiuotų stiklainių gausa. Sužinojo kada tokie „Gero Ūpo konservai“ LABAIII praverčia.
Išklausę skaitomą pasaką antrokai vardino jiems geras emocijas keliančius prisiminimus. Pavyko prisiminti tik po vieną smagiausią dalyką. Tačiau, kai pradėjo piešti ir pildyti savo Gero Ūpo stiklainius, patys pranoko save. Stiklainiai netilpo lentynose ir piešimo lapuose.
Ir ko tik juose nebuvo!? Grybavimas, mėgavimasis ledais, maudynės ežere ar jūroje, važinėjimas dviračiu, šokinėjimas ant batuto, gimtadieniai, žaidimai kompiuterinių žaidimų, Kalėdos, laikas su augintiniais. Užkonservavo visas vaikiškas pramogas.
Grodami vandens garsų būgnu klausėsi raminančių lietaus lašų barbenimo, vandens bangų mūšos. Reflektuodami įsivertino savo emocinę būseną, jos pokyčius užsiėmimo pradžioje ir pabaigoje.
Toks skaitymas ir klausymasis dalyviams padėjo suprasti ir įvertinti pasakos personažo – Pelėdos Drūlijos emocijas ir, svarbiausia, kad kiekvienas galėjo įsivaizduoti save Drūlijos vietoje. Konservuodami Gero Ūpo prisiminimus galėjo įgyti gilesnį supratimą apie save.
Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos Nijolės Pilac