Plėtojant kultūrinį dialogą ir švietimo praktikų mainus, Panevėžio regiono viešųjų bibliotekų specialistai iš Anykščių, Biržų, Ignalinos, Molėtų, Panevėžio miesto ir rajono, Pasvalio, Rokiškio, Utenos, Visagino ir Zarasų keliavo į Varšuvą dalyvauti tarptautiniame darbo stebėjimo vizite. Šio vizito tema „Suaugusiųjų švietimas ir bendruomenės kūrimas muziejuose ir bibliotekose” paskatino domėtis idėjomis ir geriausia praktika. Susipažinome su suaugusiųjų švietimo įstaigų bendradarbiavimo iniciatyvomis, viešųjų bibliotekų ir kitų kultūros įstaigų veiklomis ir programomis suaugusiems lankytojams.
Pirmasis susitikimas įvyko vizito dalyvius priimančioje organizacijoje – Varšuvos muziejuje. Šio muziejaus veikla apima daiktų, susijusių su Varšuva rinkimą, tyrimą bei eksponavimą. Pagrindinis muziejaus tikslas – įprastų daiktų neįprastų istorijų pagalba papasakoti apie įvykius, kurie nulėmė šiandieninės Lenkijos sostinės charakterį. Muziejų sudaro net 11 senamiestyje vienas šalia kito esančių pastatų. Yra ir biblioteka, siūlanti unikalią knygų kolekciją – knygas apie sostinę, Varšuvos gidų ir adresų bei telefonų knygų kolekciją, XIX a. ir pokario žurnalus, kalendorius, rankraščius, herbus.
Bibliotekoje užsieniečiai mokomi lenkų kalbos. Būtent tai ir buvo pristatoma susitikimo metu. Mus šiltai priėmė Muziejaus bibliotekos vadovė, projektų, skirtų imigrantams sumanytoja ir koordinatorė Katarzyna Žak-Caplot. Ji supažindino su Muziejaus ir bendrai kartu su Varšuvos universitetu vykdomais projektais, išleista metodine medžiaga, skirta mokytis lenkų kalbos.
Kita pažintis – Varšuvos centrinė viešoji biblioteka. Ji įkurta 1907 metais, turi du filialus, yra Vaikų knygos muziejus, modernios dokumentų skaitmenizavimo ir restauravimo dirbtuvės. Bibliotekoje dirba apie 400 žmonių. Bibliotekos viešųjų ryšių specialistė papasakojo apie vykdomą švietėjišką veiklą, rengiamas parodas, renginius, organizuojamus tiek miesto, tiek ir šalies mastu.
Trečiąją vizito dieną vykome į Lodzę, trečią pagal dydį Lenkijos miestą. Čia lankėmės dviejuose Lodzės bibliotekos filialuose. MeMo biblioteka – tai vieta, kurioje tradiciniai bibliotekos fondai derinami su prieiga prie šiuolaikinių technologijų, o čia apsilankęs kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, ras ką nors sau. Visus sužavėjo moderniai įrengtų bibliotekos erdvių gausa ir kiekviena jų, beje, turi savo pavadinimus. Čia veikia Knygų, Komiksų, Filmų, Žaidimų, Rankdarbių klubai, vyksta Disko vakarai, roko koncertai, susitikimai su autoriais. Taip pat vyksta kūrybinės dirbtuvės, parodos, rengiami aukcionai.
Naujausias miesto bibliotekos filialas atidarytas pirmąją šių metų pavasario dieną. Tai – biblioteka Secesja. Ji įsikūrė 1890 m. statytame name. Pagrindinė kryptis – architektūra ir urbanistika. Kaip pasakojo mus lydėjęs bibliotekos darbuotojas, knygų kolekcijai buvo supirkti naujausi leidiniai apie architektūrą, dizainą, erdvių planavimą, urbanistikos studijas. Daug dėmesio skiriama Lodzės miesto, kuriame gausu Art Nouveau stiliaus pastatų, architektūrai. Jaukiai ir skoningai įrengtos bibliotekos erdvės, išskirtinė leidinių kolekcija, nuoširdūs ir savo darbą mylintys bibliotekininkai be abejonės sulauks vis daugiau ir daugiau lankytojų.
Tokios kelionės kaip ši, pagilina ne tik profesines žinias bei išplečia perspektyvas, bet ir praturtina dvasiškai, leidžia pamatyti ar naujai atrasti dar nematytas vietas. Vizito metu turėjome galimybę pažinti Lenkijos sostinę Varšuvą – miestą feniksą po II Pasaulinio karo pakilusį iš pelenų, pasivaikščioti po senamiestį, aplankyti gražiausius parkus, paragauti tradicinių patiekalų. O taip pat pajusti buvusio pramonės miesto Lodzės pulsą.
Dalyvavimas šiame vizite suteikė mums galimybę gilintis į suaugusiųjų švietimo ir bendruomenės kūrimo klausimus Lenkijoje, įgyti naujų žinių ir pasisemti idėjų, kurios leis tobulinti savo darbą bibliotekose.
Jurga Sagadinaitė
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė, vizito į Lenkiją dalyvė