Iš serijos damų turtai. Sapnų gaudyklės

„Aš tiktai sapnas

Indėniškoj sapnų  gaudyklėj

Virš tavo lovos…“ tai žodžiai iš grupės „Biplan“ atliekamos dainos „Sapnų gaudyklė“.

Sapnų gaudyklės yra tradiciniai amuletai, kilę iš Šiaurės Amerikos indėnų kultūros. Šie magiški rankdarbiai iš pradžių buvo naudojami siekiant apsaugoti miegančius žmones, ypač vaikus, nuo blogų sapnų ir košmarų.

Sapnų gaudyklės paprastai yra pagamintos iš lankelio, dažnai medinio, ant kurio ištempiamas tinklelis, primenantis voratinklį. Lankelis simbolizuoja gyvenimo ratą, o tinklelis – sugautus sapnus. Tinklo viduryje paprastai yra nedidelė skylutė, per kurią, kaip manoma, geri sapnai patenka į miegančiojo sąmonę, o blogi sapnai lieka įstrigę tinkle ir sunaikinami pirmųjų saulės spindulių.

Šiandien sapnų gaudyklės yra populiarus interjero dekoro elementas ir dažnai naudojamos ne tik dėl savo estetinės vertės, bet ir dėl simbolinio apsaugos bei ramybės suteikimo. Daugelis žmonių jas kabina virš lovų ar kitose miegamojo vietose, tikėdami, kad šios gražios dekoracijos padės užtikrinti ramius ir gerus sapnus.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus Stiklo vitrinoje šiuo metu puikuojasi spalvotos ir unikalios sapnų gaudyklės, sukurtos kaunietės Danguolės Tamoševičiūtės. Danguolė dažną vasarą atostogauja Zarasuose ir be galo myli šį kraštą. Ji  domisi dvasiniais dalykais, magija, mistika, lanko jogą. Be to, Danguolė jau ilgą laiką žavisi ir renka raganaites, kurių kolekciją prieš keletą metų pristatė mūsų bibliotekoje.

Parodos autorė pasakoja, kad labai norėjo savo bute pasikabinti sapnų gaudyklę, tačiau niekaip nerado tobulai atitinkančios jos lūkesčius, tos kurios buvo, kaina irgi netenkino, todėl nusprendė pati pasidaryti sapnų gaudyklę.Rankdarbių krautuvėlėje nusipirkusi reikalingų aksesuarų, interneto platybėse radusi pamokymų bei patarimų, ėmėsi darbo. „Pradžioje sekėsi gan sunkiai, pirštai buvo neįgudę“, – atviravo Danguolė.Tačiau laikui bėgant užsikabino ir jau dveji metai sapnų gaudyklės tapo ne tik pomėgiu, bet ir aistra.

Rankdarbių meistrė į kiekvieną savo kūrinį įpina daug meilės. Daugumą savo sapnų gaudyklių Danguolė yra išdalinusi draugėms ir giminėms. Ji džiaugiasi, kad draugės sužinojusios apie jos pomėgį gimtadienio dovanai pageidauja būtent sapnų gaudyklės. Todėl Danguolei nebereikia sukti galvos dėl gimtadienio dovanos, o ir draugės lieka sužavėtos, nes kiekviena sapnų gaudyklė yra unikali ir vienintelė, atitinkanti to žmogaus charakterį, būdą ar pomėgius. Belieka tik pridurti ir kokių turtų damos neturi, jų fantazijos beribės. Paroda veiks visą vasarą, taigi tikime, kad bibliotekininkės simboliškai bus apsaugotos nuo blogų sapnų ir blogos nuotaikos.

Kviečiame apsilankyti ir pasigrožėti šiais nuostabiais, meistriškai sukurtais darbais, kurie ne tik puošia, bet ir spinduliuoja ypatingą energiją bei grožį.

Saulė Pelekienė,

Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotr. autorės