Jonui Bilūnui 145-eri arba „Liūdna istorija apie baltą katytę“

Balandžio 11 – ąją sukanka 145 metai vienam įspūdingiausių lietuvių rašytojų. Rašytojas gimė ir studijavo lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu, o brandžiausius kūrinius parašė jam pasibaigus. Nors ir nebuvo lemta nugyventi ilgą gyvenimą, pakirto to meto inteligentų rykštė džiova, tačiau paliko labai gilų pėdsaką lietuvių literatūroje. Jono Biliūno kūryba darė didžiulę įtaką kelių kartų kūrėjams. Novelių veikėjai: nelaimingi, atstumti, kenčiantys, atgailaujantys, suprantantys savo kaltę, bet niekada autoriaus neteisiami. Šių dienų žmogui reikia atsižvelgti į šio kūrėjo darbus ir semtis iš jo žinių ir pamokymų, nes būtent čia atskleidžiama mūsų tautos kultūrinė pusė, kuri paverčia žmogaus gyvenimą prasmingesnį – meilė šeimai, kaltės suvokimas ir atlaidumas, tik keletas pavyzdžių, leidžiančių teigti, jog Jonas Biliūnas leidžia pažinti moralines vertybes. Kiekvienas Jono Biliūno kūrinys – tai neišsemiamas minčių, idėjų, atkaklumo šaltinis, skatinantis ieškoti gyvenime kažko tikro ir nuoširdaus, kas leistų jaustis laimingam.

Šia proga, Šniukštų biblioteka kartu su Antazavės Juozo Gruodžio pagrindinės mokyklos moksleiviais organizavo renginį, skirtą rašytojo sukakčiai paminėti. Renginio metu edukacijos dalyviai susipažino su autoriaus gyvenimu ir kūryba, skaitė ir aptarė vieną iš žinomiausių moksleiviams kūrinių ,,Kliudžiau“. Diskutavo apie kūrinio veikėjo savijautą, kaltės suvokimą, moralines vertybes.

Novelė ,,Kliudžiau“ tai istorija apie mažą berniuką, paleidusį strėlę į mažą nelaimingą katytę. Šis veiksmas priveda prie labai skaudžių ir rimtų vidinių išgyvenimų. ,,Tai buvo vienintelis mano gyvenime šūvis. Bet laimingas: aš jį lig šiolei tebenešioju savo krūtinėje…“. Jono Biliūno kūryboje, žmogus yra vaizduojamas kaip kaltės jausmą suvokiantis individas – tai svarbi, daugelio užmiršta, moralinė vertybė.

Virginija Petraitienė, Šniukštų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. autorės

Parašykite komentarą