Minime poeto Pauliaus Širvio 100-ąsias gimimo metines

2020 m. Zarasų viešoji biblioteka įgyvendino projektą ,,Knygos šventė su poetu Pauliumi Širviu”, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė, skirtą poeto Pauliaus Širvio 100-čioms gimimo metinėms paminėti.

2020 m. rugsėjo 8 d. Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko literatūros ir muzikos vakaras „Turiu žodį, nesuteptą, šventą“, kuriame dalyvavo poetai Antanas A. Jonynas ir Rimgaudas Valentinas Graibus, poetė Jurgita Jasponytė. Viešosios bibliotekos teatras „Juodai baltas“ suvaidino spektaklį „Vis dar be pabaigos … Paulius Širvys“ Rimanto Šavelio atsiminimų knygos „Geriu žalią tylą“ motyvais“ (režisierė Gražina Karlaitė). „Štai tokį, vis dar be pabaigos, pamatė Paulių Širvį teatro aktoriai”, – sakė Gražina Karlaitė.

Po spektaklio posmais „Kam lengva, kam sunki / Paklydimų tiesa? / Ir kaip krislas aky / Tavo žodžių šviesa. / Ar nuskendo diena / Tarp žolynų gražių? / Nuskambėjo daina / Prie svyruoklių beržų…/, skirtais P. Širviui buvo pristatytas šeštasis Pauliaus Širvio premijos laureatas Rimgaudas Valentinas Graibus. Jis papasakojo apie pirmąją pažintį su poetu, kuri įvyko per pirmąją poeto knygelę „Žygio draugai“. R. V.Graibus prisiminė, kad gavo šią knygelę iš Rokiškio bibliotekos. Perskaitė ir jam taip patikę jo eilėraščiai, kad visus iš šios knygelės išmoko mintinai, dalyvavo skaitovų konkurse su eilėraščiu „O, Sartai, jūs Sartai mėlynieji“ ir tapo laureatu. Vėliau jau dirbdamas „Jaunimo gretų“ žurnalo redakcijoje su Pauliumi Širviu susipažino akivaizdžiai, tuomet dirbusiu „Genio“ redakcijoje. Abi redakcijos buvusios tame pačiame pastate. Poetas R.V. Graibus prisiminė eilėraščio, parašyto P. Širviui, istoriją. Eilėraštis jam patikęs ( toli gražu ne visi eilėraščiai jam patikdavę) ir jis pasakęs ačiū. Vėliau užsukusį į Rašytojų kavinukę ten buvęs P. Širvys pasisodino prie stalelio. Poetas R. V. Graibus parašęs ir skyręs P. Širviui jau po jo mirties eilėraštį : „Meilės žvaigždės užges/ Liūdesys išsiskleis/ Viltis vėlei apaks / ir ne tuos išsirinks/ jie sumindžios žodžius/ kurie šluostė akis/ vėjo žolės sudžius/ tylai patalas bus/ o žvaigždžių atmintis/ į senatvę sudils/ paskubėjus viltis vėl ne tuos išsirinks“. Gera buvo klausyti išraiškingai skaitomų šeštosios R. V. Graibaus meilės eilėraščių iš poezijos rinktinės „Didieji medžiai“, išleistos 2019 m.

Kiek kitokiais prisiminimais apie poetą Paulių Širvį dalijosi aštuntasis Pauliaus Širvio premijos laureatas poetas Antanas A. Jonynas, prisipažinęs, kad ši premija, kuria buvo įvertintas prieš penketą metų, jam viena svarbiausių, šilčiausių iš visų įvertinimų. Ji tarsi primena P. Širvio buvimą drauge, kuris buvęs vienas artimiausių A. A. Jonyno tėvų draugų, juos visą laiką sieję šilti, artimi santykiai. A. A. Jonynas pasidžiaugė, kad pats tapo Zarasų žemės piliečiu, nes neseniai įsigijo sodybą savo motinos tėviškėje (mat motina kilusi nuo Dusetų) ir tuo labai džiaugiasi. Svečias perskaitė pluoštą eilėraščių iš prieš savaitę pasirodžiusios savo knygos „Naujieji sonetai“. Vienas iš jų „Pavasario kalnas“: „Atsilaupęs pavasario kalnas / metalinis upės vanduo / senas rausvas dviračio balnas / kaip riestinis kirtis ant o/ tai kas auga ir tai kas teka / Tai kas rieda dažniausiai – žemyn / Mėlynake, tu mėlynake, bent jau tu, nieko man neprimink / ką darysiu kai krosnis kūrenas / sunkiai vartosi primuštas senis / bet lyg vakaro jis atsigaus / Ten mergaitė kažką siuvinėja / o nuo kalno dviratis skrieja / pasišokčiodamas be žmogaus…“.

Vakaro dalyvius džiugino gitaristai virtuozai iš Visagino Serafin Zolin ir Vladislav Pilipov, atlikę garsių kompozitorių kūrinius.

Renginį vainikavo devintosios literatūrinės Pauliaus Širvio premijos įteikimas kraštietei poetei Jurgitai Jasponytei – Burokienei už meistriškumą poetine kūryba išreikšti meilę gimtajam kraštui, lietuvių poezijos tradicijų tęstinumą ir folklorinį savitumą. Ją įteikė Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas. Padėkojusi už įvertinimą Jurgita perskaitė savo naujausius eilėraščius. Šia proga laureatę sveikino giminės, draugai, mokytojai ir artimieji. Renginys baigėsi betarpišku bendravimu su poetais ir autografų dalijimu.

Skaitytojų aptarnavimo skyriuje veikia literatūros paroda „Žiedais praregėsiu gėlių“, skirta Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms, kviečianti susipažinti su poeto įvairiais gyvenimo ir kūrybos etapais.

Saulė PELEKIENĖ,

Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Nuotraukos Rasos Juršienės

Parašykite komentarą